Szent Kamill Keresztény Egyház    Liturgiája

A LITURGIA

A liturgia szó eredetileg "közmunkát", a nép nevében vagy a nép érdekében végzett szolgálatot jelenti.

Az Újszövetségben a liturgia szó nemcsak az istentiszteletet, hanem az evangélium hirdetését, és a tevékeny felebaráti szeretetet is jelenti. Mindegyik esetben szolgálatról van szó. Minden liturgikus ünneplés szent cselekmény.

Az Újszövetség liturgiájában minden liturgikus cselekmény, főleg az úrvacsora és a keresztség ünneplése Krisztus és az Egyház találkozása. A liturgikus közösség egységet alkot a "Szentlélek közösségének erejéből", aki Isten gyermekeit Krisztus egyetlen Testébe kapcsolja össze. Ez az egység meghalad minden emberi, nemzeti, kulturális és társadalmi köteléket.

Az Egyház liturgiájában áldjuk és imádjuk az Atya Istent, mint a teremtés és az üdvösség minden áldásának forrását, melyekkel Fiában megáldott minket, hogy a fiúvá fogadás lelkét ajándékozza nekünk.

Krisztus, üdvözítő misztériuma Szentlelkének ereje által válik jelenvalóvá; mert az Ő teste, ami az Egyház, mintegy szentség (jel és eszköz). A Szentlélek küldetése az Egyház liturgiájában az, hogy előkészítse a közösséget a Krisztussal való találkozásra; a közösség hitét emlékeztesse Krisztusra, és jelenítse meg Őt; átalakító erejével jelenítse meg Krisztus, üdvözítő művét, aktualizálja és tegye meg, hogy a közösség ajándéka az Egyházban termést hozzon.

Egyházunk kizárólag a Szentírás szerinti két szentséget ismeri el.

A két szentség: a keresztség és az úrvacsora.

Az imádság törvénye a hit törvénye. Az Egyház úgy hisz, ahogyan imádkozik. A liturgia a szent és élő ige alkotóeleme. Ezért nem változtatható meg egyetlen szentségi szertartás sem a szolga vagy a közösség tetszése szerint. A szentség nem a szentséget kiszolgáltató vagy fogadó ember igazságából, hanem Isten erejéből valósul meg. Abból fakadóan, hogy egy szentséget az Egyház szándéka szerint ünnepeljük, Krisztus és az ő Lelkének ereje működik benne és általa a kiszolgáltató személyes szentségétől függetlenül.

Liturgiánk tehát röviden a következő.

A szentségek a kegyelem hatékony jelei, melyeket Krisztus alapított és az Egyházra bízott. Látható szertartások, melyekkel a szentségeket ünnepeljük. A szentségek gyümölcsöt hoznak azokban, akik a szükséges felkészültséggel fogadják.

A szentségi élet gyümölcse egyidejűleg személyes és egyházi. Egyrészt ez a gyümölcs minden hívő számára élet Istenért, Jézus Krisztusban; másrészt az Egyház számára növekedés a szeretetben és tanúságtevő küldetésében. A liturgia az egész Krisztus cselekménye.

A liturgikus cselekmények nem magáncselekmények, hanem az Egyház, az egység sákramentuma. Emiatt a szertartás a maga természete szerint azt igényli, hogy közösen, a hívek nagyszámú és tevékeny részvételével történjék. Egyházunknak az összes híveket rá kell vezetni a liturgikus ünneplésen való teljes, tudatos és tevékeny részvételre, melyet magának a liturgiának a természete követel, s melyre a keresztségből eredően jogosult. Az úrvacsorában mutatkozik meg teljesen az Egyház sákramentuma, a vezetésében pedig megjelenik a szolgálat. A hívők szolgálati feladatainak ellátására más részleges szolgálatok is vannak. Az énekkar tagjai is liturgikus szolgálatot végeznek.

Így a szentségek ünneplésekor az egész jelenlévő közösségben mindenki a maga feladatának megfelelően, de a "Lélek egységében", aki mindenkiben működik, a liturgikus cselekményekben mindenki, akár szolga, akár hívő, amikor feladatát végzi, csak azt tegye, ami a dolog természetéből és a liturgikus szabályokból fakadóan rá tartozik.

A Krisztus által használt jelek. Prédikációiban Jézus gyakran használt a teremtésből vett jeleket, hogy Isten Országának misztériumait szemléltesse. Látható jelekkel vagy szimbolikus cselekményekkel gyógyít, és ezekkel igazolja prédikációját. Új értelmet ad az Ószövetség történéseinek és jeleinek, mindenekelőtt az Egyiptomból való kivonulásnak és a Húsvétnak, mert Ő maga mindezen jelképeknek a jelentése.

Szentségi jelek. A szentségi cselekmény Isten fiainak találkozása Atyjukkal Krisztusban, és a Szentlélekben. A találkozás, mint párbeszéd, tettekben és szavakban fejeződik ki. A szimbolikus cselekmények bár önmagukban bizonyos kifejezési formák, de Isten igéjének és a hit válaszának kísérnie és elevenítenie kell ezeket a cselekményeket. A liturgikus cselekmények azt jelzik, amit Isten Igéje kifejez: Isten ingyenes kezdeményezését és az Ő népe hitének válaszát.

Az Ige liturgiája szerves része a szentségek ünneplésének. Ahhoz, hogy a hívők hitét táplálják, Isten igéje jeleinek kiemelkedőknek kell lenniük. A liturgikus szó és liturgikus cselekvés, mint jel és tanítás, elválaszthatatlanok, de úgy is elválaszthatatlanok, mint annak megvalósításai, amit jelölnek.

Az egyházi zene. A zsoltárok gyakran hangszerekkel kísért éneklése a liturgikus ünnepeinkhez szorosan kapcsolódik. Az ének és a zene annál jobban teljesíti be funkcióját, minél szorosabban kapcsolódik a liturgikus cselekményekhez. A szent énekre szánt szövegek feleljenek meg a Szentírásból és a liturgikus forrásokból merített tanításoknak.

Az Úr napja

Jézus feltámadására emlékezünk a vasárnap megjelölésére (Heidelbergi Káté 52 "úrapjára" osztotta fel hitvallását, az év 52 vasárnapjának megfelelően).

Az imaórák liturgiája

Az imaórák liturgiája arra van rendelve, hogy Isten egész népének imádsága legyen. Benne ugyanis Krisztus "folytatja Egyháza által papi tevékenységét". Mindenki az Egyházon belüli helyzetének és életkörülményeinek megfelelően vesz benne részt. A szolgálattevők gondoskodjanak róla, hogy a fő imaórákat vasárnapokon, az imahelyen a néppel együtt végezzék. Az ifjúság imaóráit családoknál tartjuk több család összevonásával.

Az ünneplés helye

Az Újszövetség "lélekben és igazságban" (Jn 4,24) folyó kultusza nincs egyetlen helyhez kötve. Az egész föld szent, és az emberek fiaira van bízva. Amikor a hívek összejönnek egy helyen, elsősorban az fontos, hogy "mint élő kövek, lelki házzá épüljenek" (1Pt 2,4-5). A föltámadt Krisztus teste lelki templom, melyből élő vizek forrása fakad. A Szentlélek által Krisztusba beletestesülve mi magunk vagyunk "az élő Isten temploma" (2Kor 6,16).

Az imahelynek áhítatra hangolónak és a szent szertartások végzésére alkalmasnak kell lenni. Az imahely középpontja az Úr asztala, ahová Isten népe meghívást nyert. Isten népének összegyűjtése a keresztséggel kezdődik. Legyen tehát az imahelyen egy hely a keresztelésre.

A keresztségből fakadó élet megújítása megköveteli a bűnbánatot. Ezért az imahelynek alkalmasnak kell lennie a bűnbánat kifejezésére és a bűnbocsánat elnyerésére.

A jeruzsálemi első közösségtől Krisztus második eljöveteléig Isten egyházai, melyek hűségesek az apostoli hithez, mindenütt ugyanazt a húsvéti misztériumot ünneplik. A liturgiában ünnepelt misztérium egy; ünneplésének formái különbözőek.

Megfontolandó, hogy a liturgiában, főleg a szentségek liturgiájában van egy változtathatatlan rész, mely isteni eredetű, és vannak változtatható részek, melyeket az Egyház megváltoztathat.

Az Újszövetség szentségeit Jézus Krisztus alapította.

A keresztény beavatás szentségei, a keresztség és az úrvacsora rakják le az egész keresztény élet alapjait.

A keresztség szentsége

A szent keresztség az egész keresztény élet alapja, a lelki élet ajtaja. A keresztség által megszabadulunk a bűntől, és mint Isten fiai születünk újjá, Krisztus tagjai leszünk, betestesülünk az Egyházba és részeseivé válunk az Egyház küldetésének. Ezt a szentséget nevezik latinul baptismusnak, szertartásának központi mozzanata alapján: a baptisare ige (a görög baptizein szóból) ugyanis azt jelenti, "alámeríteni", "bemeríteni". Ezt a szentséget úgy nevezzük: "újjászületés és megújulás fürdője". (Tit 3,5 Jelzi a vízből és Szentlélekből történő születést, amely nélkül senki "nem mehet be Isten országába" (Jn 3,5). Ezt megvilágosodásnak is szokás nevezni, mely lélekben megvilágosítja azokat, akik részesei ennek a tanításnak. A megkeresztelt ember, amikor a keresztségben megkapja az Igét, aki "az igaz világosság, mely megvilágosít minden embert." (Jn 1,9)

Jézus önként vetette alá magát János keresztségének, ami a bűnösöknek volt szánva, hogy beteljesítse a teljes igazságot. Jézusnak ez a gesztusa "kiüresítésének" megnyilvánulása. Krisztus a maga húsvétjában minden ember számára megnyitotta a keresztség forrásait. Valójában már korábban úgy beszélt szenvedéséről, melyet Jeruzsálemben kellett elszenvednie, mint "keresztségről", mellyel meg kell keresztelkednie. A vér és a víz, ami a megfeszített Jézus megnyitott oldalából folyt ki, a keresztség és az úrvacsora, az új élet szentségeinek előképei. Ettől kezdve lehetséges "vízből és Szentlélekből" születni az Isten országába való bemenetelre (Jn 3,5).

Szent Péter így beszélt a sokasághoz, melyet prédikációja a szíve mélyén érintett meg:"Tartsatok bűnbánatot és keresztelkedjék meg mindegyiktek Jézus Krisztus nevében bűneitek bocsánatára, és megkapjátok a Szentlélek ajándékát." (ApCsel 2,38) Az Apostol és munkatársai a keresztséget mindazoknak fölajánlják, akik hisznek Jézusban: zsidóknak, istenfélőknek, pogányoknak. A keresztség mindig a hithez kötötten jelenik meg, mely megtisztít, megszentel és megigazulttá tesz.

Amikor a gyermekkeresztség lett a keresztség szentségének általános formája, az ünnep egyetlen cselekménnyé vált, mely a keresztény beavatást megelőző fokozatokat nagyon lerövidítve foglalja magában. Nem csupán a keresztséget követő oktatás szükségességéről van szó, hanem a keresztség kegyelmének kibontakoztatásáról a személy fejlődésében. Ebben látjuk a hitoktatás sajátos lényegét. A felnőtt keresztség felvétele után kiszolgáltatjuk az Úrvacsora szentségét is.

A kereszt jele a szertartás kezdetén Krisztus pecsétjét jelzi azon, aki hamarosan hozzá fog tartozni, és a megváltás kegyelmét jelzi, melyet Krisztus a keresztje által szerzett nekünk. A keresztség egész különleges módon "a hit szentsége", mert szentségi ajtó a hit életébe. Másfelől szabadulást jelent a bűntől.

A keresztség szertartása

A keresztvizet egy lélekhívó imádsággal a keresztelés szertartásában, szenteljük meg. Ezután következik a szentség lényegi szertartása, a keresztelés. A keresztelés formája a keresztvízbe a keresztelendő fejének háromszori, vizes ujjal homlokra, keresztvetéssel meg végbe. Az újonnan megkeresztelt az egyszülött Fiúban most már Isten gyermeke. Elmondhatja Isten gyermekeinek imádságát: az ÚRI IMÁDSÁGOT. A keresztelés szertartását ünnepélyes áldás zárja be. Újszülött keresztelésekor az anya megáldásának különleges jelentősége van. A keresztség felvételére alkalmasak, akik még soha nem voltak megkeresztelve.

A hitnek minden megkereszteltben, akár gyermek, akár felnőtt, a keresztség után növekednie kell. Ebben a növekedésben az egyház segítségére vannak a szülők és a keresztszülők.

Szükség esetén bárki, még a meg nem keresztelt ember is keresztelhet a szentháromságos keresztelési formulát alkalmazva. Az egyszer s mindenkorra kiszolgáltatott keresztséget nem lehet megismételni.

Maga az Úr mondja, hogy a keresztség szükséges az üdvösséghez. Ezért adta tanítványainak a feladatot, hogy hirdessék az evangéliumot és kereszteljenek meg minden népet. A keresztség szükséges az üdvösséghez azoknak az embereknek, akiknek hirdették az evangéliumot és lehetőségük van arra, hogy kérjék a szentséget. Mivel Krisztus mindenkiért meghalt, s minden ember végső hivatása azonos, mégpedig az isteni hivatás. Az Egyház nyomatékosan kéri a szülőket, ne akadályozzák a gyermekeket abban, hogy a szent keresztség ajándéka által Krisztushoz jöjjenek.

Az úrvacsora szentsége

A szent úrvacsora befejezi a keresztény beavatást. Jézus az utolsó vacsora alkalmával megalapította testének és vérének áldozatát, hogy így a kereszt áldozatát eljöveteléig megörökítse, és így szeretett jegyesére, az Egyházra bízza halálának és feltámadásának emlékezetét: az irgalom szentségét, az egység jelét, a szeretet kötelékét.

Nevei: hálaadás Istennek, Úrvacsora, Kenyértörés, összejövetel, Jézus szenvedésének és feltámadásának emlékezete. Egyházunk az Úrvacsora megnevezést használja. Úrvacsora, mert arról a vacsoráról van szó, amelyet az Úr szenvedése előestéjén tanítványaival költött el.

A szentmise közepén a kenyér és a bor Krisztus szava, és Krisztus testévé és vérévé válik. A fölajánlásban hálát adunk a Teremtőnek a kenyérért és a borért.

Szent János a maga részéről idézi Jézus szavait a kafarnaumi zsinagógában, amelyek előkészítették az úrvacsora alapítását: Krisztus, az élet égből alászállott kenyerének nevezi önmagát. Jézus a húsvéti időt választotta arra, hogy megtegye, amit Kafarnaumban előre mondott: testét és vérét adja tanítványainak: "Az én testem ez, mely tiérettetek adatik. Ezt cselekedjétek az én emlékezetemre". (Lk 22,19) Ugyanígy a vacsora végén fogta a kelyhet is, és azt mondta: "E pohár amaz újszövetség az én véremben, mely tiértetek kiontatik."

(Lk 22,20)

A keresztények elsősorban "a szombatok első napján", azaz vasárnap, Jézus feltámadásának napján gyűltek össze, hogy "megtörjék a kenyeret". (ApCsel 20,7) Az úrvacsora ünneplése egészen napjainkig ugyanúgy folytatódik, olyannyira, hogy ma az Egyházban mindenütt azonos alapszerkezettel ünnepeljük. Az úrvacsora az Egyház életének állandó középpontja. Két, szoros egységet alkotó fókusz körül bontakozik ki. A szertartás menete: gyülekezés,igeliturgia az olvasmányokkal, és az egyetemes könyörgéssel; a kenyér és a bor felajánlásával, hálaadással.

Az úrvacsora imádsággal, a hálaadó és átváltoztató imádsággal elérkezünk az ünneplés szívéhez és csúcsához. Az Egyház hálát ad az Atyának minden művéért, a teremtésért, a megváltásért és a megszentelésért. Az Egyház áldást kér Istentől a kenyérre és a borra, hogy az Ő ereje által Jézus Krisztus Testévé és Vérévé váljanak; és hogy azok, akik részesednek az úrvacsorában, egy test és egy lélek legyenek. Az ezt követően az Egyház megemlékezik Jézus Krisztus szenvedéséről, feltámadásáról és dicsőséges eljöveteléről; bemutatja az Atyának a Fia áldozatát, aki megbékéltet bennünket Ővele.

Az áldozásban, melyet a Miatyánk és a kenyértörés előz meg, a hívők a "mennyből való kenyeret" és az "üdvösség kelyhét" veszik, Krisztus Testét és Vérét, aki önmagát adta "a világ életéért". (Jn 6,51)

A keresztények az úrvacsorát kezdettől fogva ünneplik, olyan formában, amely lényegét tekintve nem változott sem a korok, sem a liturgiák különbözősége miatt. Azért teszik ezt, mert kötelezőnek érzik a parancsot, amit az Úr szenvedésének előestéjén adott: "Ezt cselekedjétek az én emlékezetemre" (1Kor 11,24-25) Az Úr e parancsát teljesítjük, amikor az ő áldozatának emlékezetét ünnepeljük. Ezt cselekedvén azt ajánljuk fel az Atyának, amit Ő maga ajándékozott nekünk: teremtésének ajándékait, a kenyeret és a bort, melyek Krisztus testévé és vérévé válnak: így Krisztus valóságosan és titokzatos módon jelenvalóvá válik.

A liturgiában használt magatartási formák

· ha csendben vagyunk, nemcsak annyit jelent, hogy nem beszélünk. Hallgatunk, amikor lelkiismeretünket megvizsgáljuk, vagy megfogalmazzuk egyéni kéréseinket, vagy elgondolkodunk az Isten igéjének tanításán, vagy hálát adunk az Úrral való találkozás után.

· ha felállunk, kifejezzük tiszteletünket, örömünket és különösen is figyelünk arra az eseményre, ami szemünk előtt történik. Isten színe előtt állunk, kifejezi készenlétünket, tettrekészségünket és szabadságunkat.

· ha leülünk,figyelünk a felolvasóra, aki vagy az Isten igéjét, vagy a hozzáfűzött tanítást mondja el. A mi feladatunk, hogy mindezt magunkba fogadjuk, és javunkra fordítsuk.

Gesztusok a liturgiában

· kezünket összetesszük, kifejezzük, hogy imádságunkkal az Istenhez emeljük lelkünket és benne megnyugszunk. Az összeszedettség jele.

· kezet nyújtunkegymásnak, kifejezzük összetartozásunkat.

· mindig az Atyához intézzük imádságunkat.

· köszönés: áldás, békesség

Jelképek a liturgiában

Víz:A víz természetes életforrás, életerő, nélküle nincs élet. A keresztvíz a tisztulás fürdője, ugyanakkor eltemetkezés és újjászületés is.

A Sákramentumok /misztérium/

Három értelme van a misztériumnak:

1. Ismeretelméleti értelemben olyan hitigazság, amelyet az ember nehezen tud megérteni. Ez a hittitok. Köztük vannak abszolút misztériumok (pl. Szentháromság, úrvacsora), amelyeket az emberi értelem magától sosem képes felfogni, még az isteni kinyilatkoztatás után sem.

2. Biblikus teológiai értelemben a misztérium maga, Isten üdvözítő terve, amely Jézus Krisztusban nyilvánvalóvá lett. Krisztus által az egyházban megvalósul, jelen van.

3. Szentségtani értelemben maguk a szentségek a bibliai értelemben vett misztériumok.

A misztérium a Bibliában

A prófétai irodalomban a misztérium Isten titkait jelenti, Isten üdvözítő tervét, amely a prófétákon keresztül adott kinyilatkoztatás tárgya. Kinyilatkoztatásból tudjuk megismerni a titkot. Betekinthetünk Krisztus titkába. Ez a titok el volt rejtve az Istenben, a mindenség teremtőjében. A titok tehát csak a kinyilatkoztatásból ismerhető meg. Tárgya Istennek Krisztus kereszthalálával megvalósult üdvösség terve. Ez volt kezdettől elrejtve a teremtő Istenben. Ez folytatódik a történelemben és az egyes ember életében. Ez a történeti misztérium.

Az egyházi szolga, tanító feladata misztérium kiosztása:

"Úgy tekintsenek minket az emberek, mint Krisztus szolgáit és Isten titkainak gondnokait."

(1Kor 4,1)

A misztérium szó keresztyén használata

A misztérium szó négy értelme bontakozik ki:

1. Ősmisztérium: Isten kezdetektől meglévő üdvösség terve.

2. Krisztus misztérium: Jézus Krisztus élete és halála (annak eseményeivel, halála, feltámadása).

3. Az Egyház misztériuma: az Egyház is szentség, amennyiben folytatja Krisztus művét, megszenteli a világot és megdicsőíti Istent.

4. Kultikus misztérium: jelek, szertartások, amelyek ténylegesen közlik a megváltás kegyelmét.

Krisztus jelenléte a liturgiában

Krisztus mindig jelen van Egyházában, kiváltképpen a liturgikus cselekményekben. Jelen van a szentmiseáldozatában, az egyházi szolga személyében, mert "az Áldozatot ugyanaz mutatja be most a szolgák (tanítók) szolgálata által, aki a kereszten önmagát feláldozta". Jelen van erejével a szentségekben, ezért amikor valaki keresztel, maga Krisztus keresztel. Jelen van igéjében, mert Ő maga beszél, amikor az Egyházban a Szentírást olvassák. Végül, amikor könyörög és zsoltároz, mint az "Egyház Ő" van jelen, aki megígérte: "Mert ahol ketten vagy hárman összegyűlnek az én nevemben: ott vagyok közöttük." (Mt 18,20)

Az Egyház az Atyától küldött Fiú küldetését folytatja a világban.

A liturgia az Egyház tevékenységének forrása: a nem hívőknek az üdvösség örömhírét hirdeti, a hívőknek pedig hitet és a bűnbánatot.

A tudatosság nem jelent agyonbeszélést, túláradó kommentálást, a tevékeny részvétel pedig nem az aktivizmusra buzdít, nem mindenkinek kell mindent csinálnia, és azoknak a részeknek is van értelme, amelyben nem mindenki énekel, válaszol vagy lát mindent.

Így szinte maga Jézus alakította ki a szentmise két pólusát: a Szentírás olvasását (igeliturgia) és az Úrvacsora ünneplését, mely által jelen van hívei közösségében a kenyér és a bor színe alatt. Ez egyben azt is jelzi, hogy Jézus meghív lakomájára bennünket.

AZ IMÁDSÁG

Az imádság a lélek fölemelkedése Istenhez, vagy valamilyen kérés Istentől.

Isten hív minden egyes személyt a találkozásra Ővele az imádságban. Az imádság Isten és ember közötti kölcsönös megszólítás.

A zsoltárok az Ószövetségben az imádság legkiválóbb művei. Két összetevőjük van: személyes és közösségi, megemlékeznek Isten már beteljesedett ígéreteiről, és remélik a Messiás eljövetelét. A zsoltárok megfelelnek minden idők minden rendű és rangú emberének.

Az Újszövetségben az imádság tökéletes példája Jézus fiúi imája. Jézus imádsága, mely gyakran magányban, rejtekben történt, magában foglalja a teljes odaadást az Atya akaratának egészen a keresztig és a feltétlen bizalmat abban, hogy meghallgatásra talál.

Jézus tanításában tanítja tanítványait, hogy megtisztult szívvel, élő és állhatatos hittel, gyermeki merészséggel imádkozzanak. Virrasztásra szólítja fel és arra hívja őket, hogy kéréseiket az Ő nevében terjesszék Isten elé. Maga Jézus Krisztus hallgatja meg a hozzá intézett imádságokat.

A Szentlélek imádságos életre is nevel, olyan kifejezési formákat támasztva, melyek maradandó imádságfajtákban újulnak meg: áldás, kérés, közbenjárás, hálaadás és dicséret.

Az áldás és az imádás

Az áldás a keresztény imádság belső, legmélyebb vonulatát fejezi ki: Isten és az ember találkozása. Az áldó imádság az ember válasza Isten ajándékaira: mivel Isten megáld, az emberi szív viszonzásul áldást tud mondani Neki, aki minden áldás forrása. Az imádás az ember alapvető magatartása, aki Teremtője színe előtt teremtménynek ismeri el önmagát. Magasztalja az Úr nagyságát, aki megteremtett, és aki a rossztól megszabadít minket. A háromszor szent és mindenekfölött szeretetreméltó Isten imádása alázattal tölt el minket.

A kérő imádság

Az Újszövetségben az alázatos kérést sok, eltérő színezetű szó fejezi ki: kérni, keresni, esdekelni, segítségül hívni. A leggyakoribb a kérés. A kérő imádsággal kifejezzük, hogy tudatában vagyunk Istenhez fűződő kapcsolatunknak. A kérés visszatérés Őhozzá.

Az Egyház imádságát a remény már a feltámadt Krisztushoz köti, jóllehet még a várakozás állapotában vagyunk és naponta meg kell térnünk. A keresztény kérés más mélységből fakad, abból, melyet Szent Pál sóhajtozásnak nevez. Várjuk a fogadott fiúságot, testünk megváltását, reményben ugyanis már üdvözültünk (Róm 8,24). A bocsánatkérés a kérő imádság első lépése, az igaz és tiszta imádság előzménye. A bocsánatkérés megelőzi mind az úrvacsorai liturgiát, mind a személyes imádságot.

A keresztény kérés középpontja a Jézus tanítása szerint eljövendő ország keresése és vágya. A kéréseknek rangsora van: az első az ország, ezt követi mindaz, ami szükséges a fogadásához és az eljövetelében való együttműködéshez. Ez a Krisztus és a Szentlélek küldetésével - mely most az Egyház küldetése - való együttműködés az apostoli közösség imádságának tárgya. Az imádsággal minden megkeresztelt ember hozzájárul az Ország eljöveteléhez. Az imádságnak minden szükséglet tárgya lehet. Krisztus, aki mindent magára vett, hogy mindent megváltson, megdicsőül a kérések által, amelyeket mi az ő nevében az Atya elé terjesztünk.

A közbenjáró imádság

A közbenjárás olyan kérő imádság, mely hasonlóvá tesz bennünket Jézus imádságához. Ő az egyetlen közbenjáró az Atyánál minden ember érdekében. Ő "mindörökre üdvözítheti is azokat, akik általa járulnak Isten elé, hiszen örökké él, hogy közbenjárjon értünk." (Zsid 7,25)A közbenjárás, a másokért való kérés. A közbenjárásban, aki imádkozik, "nem a maga javát keresi, hanem a másokét" (Fil 2,4). A keresztények közbenjáró imádsága nem ismer határokat: szól minden emberért, és azok üdvösségéért, akik elutasítják az evangéliumot.

A hálaadó imádság

A hálaadás nagyon jellemző az Egyház imádságára. Az üdvösség művében ugyanis Krisztus a teremtést megszabadítja a bűntől és a haláltól, hogy újra megszentelje és visszavezesse az Atyához az Ő dicsőségére. Mint a kérő imádságban, a hálaadó imádságban is bármilyen esemény és bármilyen szükséglet felajánlható.

A dicséret imádsága

A dicséret az közvetlenül Istennek ismeri el Istent. A dicséret által a Lélek társul a lelkünkhöz, és tanúsítja, hogy Isten gyermekei vagyunk. A dicséret összefogja a többi imaformát és elvezeti ahhoz, aki forrásuk és céljuk: "az egy Istenhez, az Atyához. Tőle származik minden, és mi Őérte élünk." (1Kor.8,6)

Az imádság forrásai: Isten Igéje, az Egyház liturgiája, a hit, a remény és a szeretet erényei.

Az imádság legkedvezőbb helyei az egyéni vagy családi imahely, az imasarok, a közösségi imahely.

Az Egyház rendszeres imádságra hívja a hívőket: a vasárnapi istentiszteletre, a liturgikus év ünnepeire.

A keresztény imaéletnek három kifejezési formája van: a szóbeli ima, az elmélkedés, és aszemlélődő imádság. Alapvető vonásuk közös: a szív összeszedettsége.

A szóbeli ima a testet társítja a szív belső imádságához.

Az elmélkedés imádságos keresés, mely fölhasználja a gondolkodást, a képzeletet, a lélek érzéseit és vágyait.

A szemlélődő ima az imádság misztériumának egyszerű kifejeződése. A hit tekintetének Jézusra szegezése, Isten Igéjének meghallása, hallgatag szeretet.

Jézus órájának imája

Jézus, amikor eljött az Ő órája, az Atyához imádkozott. Imádsága átfogja a teremtés és az üdvösség egész rendjét, halálát és feltámadását is. Jézus órájának imája mindig az övé marad, miként a húsvétja is, mely jelenvaló marad Egyházának liturgiájában. A keresztény hagyomány méltán nevezi Jézus "papi" imájának. A mi Főpapunk imája. Ebben a húsvéti, áldozati imában minden "összefoglaltatik: Isten és a világ, az Ige és a test, az örök élet és az idő, a szeretet, és a bűn, a kiüresítés és a dicsőség. Ez az Egység imája. Ebben az imádságban nyilatkoztatja ki és adja nekünk Jézus az Atya és a Fiú elválaszthatatlan ismeretét, ami maga az imádságos élet misztériuma.

AZ ÚR IMÁDSÁGA: "MIATYÁNK"

Lukács a Miatyánknak rövid szövegét adja (öt kéréssel), Máté egy bővebb változatot (hét kéréssel). Az Egyház liturgikus hagyománya Máté evangéliumának szövegét vette át:

Mi Atyánk ki vagy a mennyekben! Szenteltessék meg a Te neved. Jöjjön el a Te országod. Legyen meg a Te akaratod, mint a mennyben, úgy a földön is. A mi mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma. És bocsásd meg a mi vétkeinket, miképpen mi is megbocsátunk azoknak, akik ellenünk vétkeztek. És ne vigy minket kísértetbe, de szabadíts meg minket a gonosztól. Mert Tied az ország és a hatalom és a dicsőség mind örökké. Ámen

HITVALLÁSOK

APOSTOLI HITVALLÁS

Hiszek egy Istenben, mindenható Atyában, mennynek és földnek Teremtőjében. És Jézus Krisztusban, Ő egyszülött fiában, mi Urunkban Ki fogantaték Szentlélektől, születék Szűz Máriától. Szenvede Poncius Pilátus alatt, megfeszítteték, meghalt és eltemetteték, szálla alá poklokra. Harmadnapon halottaiból feltámadott. Felméne mennyekbe, ül a mindenható Atya Istennek jobbján. Onnan lészen eljövendő ítélni eleveneket és holtakat. Hiszek Szent Lélekben. Hiszek egy közönséges keresztyén Anyaszentegyházat, a szenteknek egyességét. Bűneinknek bocsánatát. Testünknek feltámadását. És az örök életet.

Az istentisztelet rendje

Vasárnaponként és ünnepnapokon 15 órakor kezdődik az istentisztelet.

Az istentiszteleti rend felépítése magyarázatokkal

Teljes terjedelemben mutatjuk be az istentisztelet tartalmi és gyakorlati

felépítését, információkkal kiegészítve.

ELŐKÉSZÜLET

Helyszín: Úr asztala.

Az Úr asztalát fehér terítővel takarjuk le. Legelőször a Szentírás kerül az Úr asztalára. Az úrvacsora kiszolgáltatásának kellékei a kenyérosztótányér, az úrasztali kanna, az úrasztali kehely és egy fehér textília a kehely törlésére. Az úrvacsorai istentisztelet két jegye - az osztás sorrendjében - kenyér és a bor. úgy illik, hogy lehetőleg vörösbor és fehérkenyér kerüljön az Úr asztalára.

Keresztelés alkalmával az Úr asztalára készítjük keresztelőtálat.

BEVONULÁS

Amikor a szolgálók a helyükre mennek, a gyülekezet leül.

Ünnepi alkalmakkor a szolgálattevők bevonulnak, egyéb esetben - a helyi lehetőségeknek megfelelően - egyszerűen a helyükre lépnek, majd leülnek.

A szolgálattevő bevonul az istentisztelethez illő méltósággal. Az orgona halkan szól a bevonulás alatt. Az Úr asztal mögött megállva imádkozik.

KÖSZÖNTÉS

(A szolgálattevő röviden - igével (pl. a heti igével) - köszönti a gyülekezetet. Szükség esetén néhány mondatban tájékoztatja a gyülekezetet az istentisztelettel kapcsolatos információkról (pl. szól az egyházi esztendő vonatkozásairól, az úrvacsora rendjéről, az istentiszteletet meghatározó aktualitásról).

A köszöntés jelzi az egyház, a gyülekezet hívó és fogadó szeretetét. Nem "előprédikáció", nem is hirdetés! Éppen ezért ne legyen terjengős, hanem igényesen megfogalmazott, az istentisztelet alaphangját megadó néhány gondolat, amelyet célszerű egy rövid szentírási idézet köré fűzni. A köszöntés arra is lehetőséget ad, hogy az istentiszteletet érintő legszükségesebb információkat közöljük (pl. melyik hitvallást mondjuk, hol térünk el a megszokott formától stb.).

GYÜLEKEZETI ÉNEK

A gyülekezeti éneket megfelelő orgonaelőjáték vezetheti be. A gyülekezeti ének lehet dicséret, vagy az egyházi év jellege szerint választott ének. Mivel a kántori feladat is a liturgikus szolgálathoz kapcsolódik, az igehirdetéshez hasonlóan alapos előkészítést igényel. A kántor 4-5 nappal a szolgálat előtt kapja meg az énekszámokat, illetve az istentiszteletre vonatkozó egyéb tájékoztatást!

Az ének előtt csak akkor legyen orgonajáték, ha a kántor képes odaillő, az énekhez szorosan kapcsolódó előjátékot játszani. Egyéb esetben az éneket rövid intonáció előzze meg.

ISTEN NEVÉNEK SEGÍTSÉGÜL HÍVÁSA

A szolgálattevő az Úr asztala mögé áll.

Szabad lehetőség van arra, hogy keresztet vessünk magunkra. A keresztvetés hitvallás mások és önmagunk számára, amellyel megvalljuk: Krisztushoz tartozunk, meg vagyok jelölve a kereszt jelével. Aki keresztet vet, ne ítélje el azt, aki nem vet keresztet; aki nem vet keresztet, ne ítélje el azt, aki keresztet vet! Ez a gyülekezetben meg felelő módon tanítható és gyakorolható.

Az istentisztelet kezdő mondata: "Az Atya, Fiú, Szentlélek nevében." Az istentisztelet mindig ezzel a bejelentéssel kezdődik, más megfogalmazás, bővítés, "kísérőszöveg" nem használható.

Az "Ámen"-t válaszként minden esetben a gyülekezet mondja.

A keresztvetés az Úrról tanúskodó jel mások számára, ugyanakkor mi is rászorulunk, hogy emlékeztessük magunkat: meg vagyok keresztelve, meg vagyok váltva, őhozzá tartozom.

GYÓNÁS (BŰNVALLÁS ÉS FELOLDOZÁS)

A köszöntés mondatai használhatók többféle módon is. Mi úgy használjuk, hogy csak a szolgálattevő köszönt. A gyülekezet válasza: Ámen. A párbeszéd összeköti a gyülekezetet és az istentiszteleti szolgálattal megbízott szolgálattevőt.

Szolgálattevő: Az Úr Jézus Krisztus kegyelme legyen mindnyájatokkal! Gyülekezet: Ámen. A bűnbánat bevezetéseként gyónási lekciót is felolvashatunk, amelyben - különböző tradíció szerint - szerepelhet a tízparancsolat, a parancsolatok kettős jézusi összefoglalása, az apostoli biztatás vagy más igeszakasz is. Ott, ahol a lelkész ezt indokoltnak tartja, vagy a gyülekezet igényli, rövid, bűnbánatra hívó, a kegyelem elfogadására buzdító igehirdetés vagy meditáció is elhangozhat.

Ősi keresztény gyakorlat, hogy az istentisztelet bűnbánattal kezdődik. Ezért került előre a korábban csak az úrvacsorához kötődő, azt közvetlenül megelőző gyónás és feloldozás.

A bűnvallás és feloldozás nemcsak az úrvacsoravételre készít fel, hanem az Isten igéjének befogadására is. Így az egész gyülekezet (nem csak az, aki úrvacsorázik) részt vesz az istentisztelet kezdetén a "bűnbánati liturgiában". Ebben a formában a gyónás nem csupán az úrvacsora bevezető része, hanem megkapja az istentiszteletben az egész keresztény életre vonatkozó, méltó helyét.

A gyónás bevezetéssel (bűnbánatra felhívás) kezdődik, majd ezt követően többféle formában (imádság, csendes könyörgés, kérdés-felelet, párbeszédes forma) vallhatjuk meg Istennek bűneinket. Ebben segít az apostoli intés, illetve a szolgálattevő biztatása.

A feloldozás nem áldás, ha nem az oldókulcs használata, ezért ennek hirdetésekor a szolgálattevő az egyik kezét emeli fel, majd pedig keresztet vet a gyülekezetre. (A keresztet a szolgálattevő - test méretével arányosan - a homloktól a szívig, a bal válltól a jobb vállig, jobb tenyerének élével veti.)

A feloldozásnál a kulcsok hatalmából az oldást gyakoroljuk. A gyülekezet tagjai előzőleg már megvallották bűneiket az emberek és Isten előtt. Ezért a kötés ezen a helyen nem szerepelhet (nem mondhatjuk azt, hogy "mindazoknak, akik bánják bűneiket"), mivel ez csupán a szolgálattevő hamis lelkiismereti "önbiztosítása" lenne.

Amikor a szolgálattevő szeretné a gyülekezetet felállítani, illetve leültetni (mint ezen a ponton), több féle eszköz áll rendelkezésére. Tudatos tanítással segítheti a gyülekezetet abban, hogy otthonosan mozogjon az imahelyen, ugyanakkor szolid kézmozdulattal vagy más módon is jelezheti, hogy a gyülekezet álljon fel, vagy üljön le.

II. BEVEZETŐ RÉSZ

BEVEZETŐ ZSOLTÁR

A szolgálattevő (vagy a gyülekezet) az egyházi évnek megfelelő zsoltárt olvas.

Zsoltárokat énekelhetünk az EÉ-ből.

Más, hiteles forrásból származó zsoltárokat is választhatunk.

Az énekverses rendben a keretvers megismétlése előtt hangzik el a Szentháromság dicsérete.

Az egyház népének ősi, ószövetségi imádságát többféle formában gyakorolhatjuk. A legegyszerűbb formájában mondjuk, a szolgálattevő mondja a zsoltárt, és a doxológiát, a gyülekezet pedig válaszolja rá: Ámen.

KRISZTUS IMÁDÁSA

Az egyházi esztendőnek megfelelően változik.

Az imádás nem bűnbánati rész! Krisztust imádjuk ebben az ősi formában.

DICSŐÍTÉS

A nagy dicsőítést a szolgálattevő mondja.

A NAP IMÁDSÁGA

Kötött formájú imádság. Szorosan kötődik a vasárnap jellegéhez és a perikóparendhez. Felépítése: megszólítás, Isten nagy tetteire való utalás, egyetlen kérés, majd a szentháromsági formula, amely egyben hitvallás az élő és uralkodó Úrról.

Állandó záradékára a gyülekezet együtt felelje az "Ámen"-t.

III. IGEI RÉSZ

A liturgikus és az énekverses istentiszteleti rendben, két igeszakaszt olvasunk fel. Az egyszerű istentiszteleti rend kötelező olvasmányát lásd az évenként kiadott perikóparendben. Amennyiben a liturgikus és az énekverses istentiszteletben az igehirdetés alapigéje evangélium, akkor a két olvasmány: ószövetségi igeszakasz és epistola.

Ha az igehirdetés alapigéje az Ószövetségből való, akkor az olvasmányok sorrendje: epistola, majd evangélium. Ha az igehirdetés alapigéje epistola, akkor az olvasmányok rendje: ószövetségi textus, majd evangélium. A válaszok (responzumok) mindig az adott lekcióhoz igazodnak. Ószövetségi igeszakasznál: "Áldjuk az Urat, mert irgalmas, és beszéde megmarad örökké." Epistolánál: "Urunk, szentelj meg minket igéddel! / A te igéd igazság." Evangélium olvasásnál: "Ez a mai nap evangéliuma. Áldunk téged, Krisztusunk!"

IGEOLVASÁS (LEKCIÓ)

A gyülekezet az igehely megjelölése után feláll, és a második igeolvasásra adott válasz végéig állva marad.

Az olvasmányok egy ismert záradékkal fejeződnek be, amelyre a gyülekezet Ámennel válaszol. A két olvasmány között a gyülekezet énekverset énekelhet.

Az igeszakaszokat a lehető legegyszerűbben kell bejelenteni, úgy, ahogyan erre a liturgikus rendben három formát találunk. Többnyire elegendő csak a könyv és a fejezet megjelölése, ám ott, ahol számíthatunk arra, hogy a gyülekezeti tagok a Bibliájukban maguk is követik a textusfelolvasásokat, pontosan (versszámokkal együtt) is megjelölhetjük az igeszakaszokat. Az olvasmányok bevezetését mindig a szolgálattevő mondja!

Evangélium olvasása esetén az igehely bejelentése után, a felolvasás előtt a gyülekezet Halleluját énekelhet.

IGEHIRDETÉSI ALAPIGE, IGEHIRDETÉS, IMÁDSÁG

Az úrasztali szolgálat minden esetben az apostoli köszöntéssel kezdődik: "Kegyelem néktek és békesség Istentől, a mi Atyánktól és a mi Urunktól, Jézus Krisztustól!"

A textus felolvasása után ének következhet, majd a gyülekezet helyet foglal.

Az igehirdetést követően (amely terjedelmével tekintettel van a hallgatóságra) a szolgálattevő rövid imádságot mond. Ennek az igehirdetéshez kell kapcsolódnia, de nem annak összefoglalásaként vagy folytatásaként!

IGEHIRDETÉSI ÉNEK

Az igehirdetésre a gyülekezet énekverssel válaszolhat a szolgálattevő által bejelentett szám szerint, vagy csendes orgonajáték vezethet át a hitvalláshoz. Ha nincs énekvers vagy orgonajáték, a hitvallás közvetlenül az igehirdetéshez kapcsolódik.

(Az igehirdetés témájához kapcsolódó énekkari szolgálat is helyet kaphat.)

HITVALLÁS

A szolgálattevő elkezdi a hitvallást, melyet a gyülekezet állva folytat.

Amennyiben az istentiszteleten keresztelés van, úgy a hitvallás a keresztelés keretén belül hangzik el.

A keresztelés rendje külön fejezetben található.

HIRDETÉS

A szolgálattevő által előre leírt hirdetésben, melyet bármelyik szolgálatot segítő is felolvashat, utalhatunk a könyörgés aktuális témáira is.

A hirdetés több szempontból meghatározó fontosságú része az istentiszteletnek.

Tömörnek, lényegre törőnek, ugyanakkor elegendő információt hordozónak kell lennie.

Ügyelni kell a hangvétel megválasztására és az igényes, az istentisztelethez méltó stílus megtartására.

ÉNEKKARI SZOLGÁLAT VAGY GYÜLEKEZETI ÉNEK

Az énekkari szolgálatnak általában ez a helye, de gyülekezeti énekvers is elhangozhat itt.

KÖNYÖRGŐ IMÁDSÁG

A szolgálattevő keretimádsággal kezdi és zárja a könyörgést. A szolgálattevő elmondja az egyes (rövid) kéréseket, amelyek így fejeződnek be: Jézus Krisztusért kérünk, Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Kivételes esetben elképzelhető a könyörgés egyszerű formája is.

Az általános könyörgő imádságnak kialakult formája van. Ez nem kötelező, de nagyban segítheti a gyülekezet tudatos imádságra nevelését. Fel kell ölelnie a gyülekezet könyörgésének legfontosabb tárgyait: imádkozunk a világért, az emberiségért, az egyházért, népünkért, a békéért, a rászorulókért stb. A kérések végén állandó záradék álljon: "Jézus Krisztusért kérünk." Erre a gyülekezet így válaszol: "Urunk, hallgass meg minket!" (Csak indokolt és jól előkészített esetben érdemes ettől eltérni.) Amennyiben a kéréseket Jézushoz intézzük, akkor a következő, egyszerű forma ajánlott záradékként: "Kérünk téged," melyre a gyülekezet válasza: "Urunk, hallgass meg minket!" A könyörgés legvégén az imádságot olyan formulával kell zárni, hogy a gyülekezet természetes módon tudja ráfelelni: "Ámen."

IV. ÚRVACSORAI RÉSZ

Az úrvacsora külön részben található.

V. ELBOCSÁTÁS

Az elbocsátás konkrétan szólaltatja meg az istentiszteleten részt vevő gyülekezet küldetését, átvezetve ezzel az ünneplésből a hétköznapokba.

A szolgálattevő a szentháromsági áldást mondja. A keresztvetés az áldás alatt, nem utána történik!

ZÁRÓÉNEK, UTÓJÁTÉK

A gyülekezet az utójátékot lehetőleg ülve hallgassa meg. Amennyiben az istentisztelet elején a szolgálattevők bevonulnak, úgy itt következik a kivonulás.

1.Igeliturgia

Az igehirdetést hagyományosan a szolgálattevő végzi, ez azonban nem kötelező. Az igeolvasáshoz, imádsághoz a gyülekezet bármely tagja felkérhető szolgálattevőket. - előzetes egyeztetés után.

I. BEVONULÁS

A szolgálattevő az orgonazene alatt bevonul az imahelyre. Ekkor a gyülekezet feláll, és csendes imádsággal fogadja őt.

KÖSZÖNTÉS

A szolgálattevő röviden köszönti a gyülekezetet, Szükség esetén néhány mondatban tájékoztatja a gyülekezetet az istentisztelettel kapcsolatos információkról.

GYÜLEKEZETI ÉNEK

A gyülekezeti éneket (mely lehet dicséret vagy az egyházi esztendőnek megfelelő ének) orgona előjáték vezetheti be.

AZ ÜNNEP IGÉI az igenaptárnak megfelelően.

Az énekválasztáskor nyomtatott vagy vetített formában a gyülekezeti tagok rendelkezésére kell bocsátani a szöveget és a dallamot, hogy a közösség együtt tudjon énekelni.

ISTEN NEVÉNEK SEGÍTSÉGÜL HÍVÁSA

A szolgálattevő az Úr asztala mögé áll. Keresztet vet.

A keresztvetés hitvallás mások és önmagam számára, amellyel megvallom: Krisztushoz tartozom, meg vagyok jelölve a kereszt jelével. Aki keresztet vet, ne ítélje el azt, aki nem vet keresztet; aki nem vet keresztet, ne ítélje el azt, aki keresztet vet! Ez a gyülekezetben megfelelő módon tanítható és gyakorolható.

Szolgálattevő: Az Atya, Fiú, Szentlélek nevében. Gyülekezet: Ámen.

GYÓNÁS (BŰNVALLÁS ÉS FELOLDOZÁS)

Szolgálattevő: Az Úr Jézus Krisztus kegyelme legyen mindnyájatokkal! [Gyülekezet: Ámen.]

A bűnbánat bevezetéseként gyónási lekciót is felolvashatunk, amelyben szerepelhet a tízparancsolat, a parancsolatok kettős jézusi összefoglalása, az apostoli biztatás vagy más igeszakasz is. Ott, ahol a szolgálattevő ezt indokoltnak tartja, vagy a gyülekezet igényli, rövid, bűnbánatra hívó, a kegyelem elfogadására buzdító igehirdetés vagy meditáció is elhangozhat.

Testvéreim az Úrban! Vizsgáljuk meg magunkat Isten színe előtt!

Hallgassuk meg a...., amely itt megtalálható. Ha vannak gyónási lekciók, a gyülekezet itt feláll - ezt a szolgálattevő kézmozdulatával jelezheti.

Lehetőség van arra is, hogy gyónási lekcióként csak a tízparancsolat összefoglalását és az apostoli biztatást használjuk.

Az Úr Jézus Krisztus apostola ezt tanítja:

Ha azt mondjuk: nincsen bűn mibennünk, magunkat csapjuk be, és igazság nincsen bennünk. Ha megvalljuk bűneinket, hűséges és igaz az Isten, megbocsátja bűneinket, és megtisztít minden gonoszságtól.

Szolgálattevő: Testvéreim! Jézus Krisztus maga könyörgött az egyház egységéért. Mindannyian sokat vétettünk Isten népének közössége ellen, darabokra szakítva Krisztus testét. Urunk az egységért való munkálkodásra hív, és új kezdetre biztat.

Tartsunk bűnbánatot, Isten színe előtt gondoljunk méltatlanságunkra, és valljuk meg bűneinket!

Ha nincs gyónási lekció, a gyülekezet itt áll fel - ezt a lelkész kézmozdulatával jelezheti-. Itt rövid csendet is tarthatunk. Ezután a gyónó imádságot a gyülekezet a lelkésszel együtt mondja.

Szolgálattevő és gyülekezet: Vallom előtted, szent és igaz Isten, hogy vétkeztem ellened és embertársaim ellen gondolattal, szóval és cselekedettel. Sok jót elmulasztottam, sok rosszat elkövettem. Nem vagyok méltó kegyelmedre, méltó vagyok ítéletedre. Hozzád fordulok mégis: nincs más reménységem. Szent Fiadért, az Úr Jézus Krisztusért kérlek: légy hozzám irgalmas, és bocsásd meg bűnömet! Ámen.

Szolgálattevő: Bízzatok, testvéreim! Isten megkönyörült rajtunk Jézus Krisztus által, aki meghalt bűneinkért, az igaz a nem igazakért, hogy Istenhez vezessen minket.

A szolgálattevő, áldásra emeli kezét.

Én pedig, feltámadott Urunk megbízásából feloldozlak benneteket bűneitekből, az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében! Járjatok új életben a Szentlélek erejével! Vagy:

Ő feltámadása után ezt mondta tanítványainak: Békesség néktek! Ahogyan engem küldött az Atya, én is úgy küldelek titeket: akiknek bűneit megbocsátjátok, megbocsáttatnak azoknak, akikéit megtartjátok, megtartatnak.

Ezért az Úr rendelése szerint hirdetem bűneitek bocsánatát, hogy oldozva legyenek a földön és a mennyben, az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében. Bízzatok és örüljetek, bűnbánó és Krisztusban reménykedő testvéreim: Isten megbocsátotta bűnötöket. Az ő Szentlelke legyen veletek, hogy teremjétek a megtérés gyümölcseit az Úr Jézus Krisztus által!

Gyülekezet: Ámen.

A gyülekezet helyet foglal, ezt a szolgálattevő kézmozdulatával jelezheti.

II. BEVEZETŐ RÉSZ

BEVEZETŐ IGE

A lelkész az ünnepnek megfelelő, rövid bevezető igét olvas:

Szolgálattevő: Testvérek, viseljétek el egymást szeretettel, igyekezzetek megtartani a Lélek egységét a békesség kötelékével. Egy a test, és egy a Lélek, aminthogy egy reménységre kaptatok elhívást is: egy az Úr, egy a hit, egy a keresztség, egy az Istene és Atyja mindeneknek; ő van mindenekfelett és mindenek által és mindenekben. (Ef 4,2-6)

A NAP IMÁDSÁGA

Szolgálattevő: Imádkozzunk! Istenünk, aki azt akarod, hogy tudatos és őszinte egyetértés lakozzék híveid szívében, add, hogy egyek legyünk az igaz hitben és a testvéri szeretetben a te neved dicsőségére, az Úr Jézus Krisztus által, aki veled és a Szentlélekkel él és uralkodik mindörökkön-örökké.

Gyülekezet: Ámen.

III. IGEI RÉSZ

Az istentiszteleti rendben több olvasmányra van lehetőség. A tradicionális sorrend: ószövetségi textus, evangélium. Az igehirdetés alapigéje e két szakasz közül való, de lehet ezeken kívül is szabadon választani. A válaszok az adott lekcióhoz igazodnak. Ószövetségi textusnál: "Áldjuk az Urat, mert irgalmas, / és beszéde megmarad örökké." Evangéliumnál: "Ez a mai nap evangéliuma. / Áldunk téged, Krisztusunk!"

IGEOLVASÁS

Ószövetségi igeszakasz esetén:

Szolgálattevő: Hallgassa meg a gyülekezet Isten igéjét! Az ószövetségi olvasmányt megírva találjuk ... könyve ... fejezetének ... versétől [a ... versig]:

A gyülekezet feláll, és az igeolvasásokra való válasz végéig állva marad.

A szolgálattevő felolvassa az igeszakaszt. Az igeszakasz végén: Áldjuk az Urat, mert irgalmas,

[Gyülekezet: Ámen]

Vagy evangéliumnál:

Szolgálattevő: Hallgassa meg a gyülekezet az ünnep evangéliumát, ... evangéliuma ...

fejezetének ... versétől [a ... versig]! Az evangéliumi szakasz végén: Ez a mai nap

evangéliuma. [Gyülekezet Ámen:]

AZ ÜNNEP ÉNEKE

IGEHIRDETÉSI ALAPIGE

Szolgálattevő: Kegyelem nektek és békesség, Istentől, a mi Atyánktól és a mi Urunktól, Jézus Krisztustól! Hallgassa meg a gyülekezet az igehirdetés alapigéjét! Megírva találjuk, a... könyve ... fejezetében a ... verstől:

IGEHIRDETÉS

A prédikációt követően rövid csendet tarthatunk, vagy néhány mondatos szabad imádság is elhangozhat. A hitvallás közvetlenül ehhez kapcsolódik.

HITVALLÁS

A gyülekezeti tagok felállnak, és a lelkész elkezdi az Apostoli hitvallást.

Hiszek egy Istenben, mindenható Atyában, ....

HIRDETÉS

A szolgálattevő által előre leírt hirdetésben a könyörgés aktuális témáira is utalhatunk.

GYÜLEKEZETI ÉNEK [VAGY ÉNEKKARI SZOLGÁLAT]

KÖNYÖRGŐ IMÁDSÁG

A szolgálattevő keretimádsággal kezdi és zárja a könyörgést. Szolgálattevő: Jézus Krisztusért kérünk, Urunk, hallgass meg minket!

Kivételes esetben elképzelhető a könyörgés egyszerű formája.

Ezen a ponton - a helyi szokások szerint -a gyülekezet tagjai szabad imádságot mondhatnak. Nagyobb ünnepi alkalmak esetén célszerű ezt előre egyeztetni.

Szolgálattevő: Jézus Krisztus, a mi Urunk által.

Gyülekezet: Ámen.

MIATYÁNK ÚRI IMÁDSÁG

A gyülekezet a szolgálattevő vezetésével együtt mondja.

Mi Atyánk, ki vagy a mennyekben, szenteltessék meg a te neved, .

ÉNEKKARI SZOLGÁLAT VAGY GYÜLEKEZETI ÉNEK

Az énekkari szolgálatnak általában ez a helye, de lehetőség van gyülekezeti énekre is.

IMÁDSÁG

Szolgálattevő: Áldjátok az Urat, mert jó, és örök az ő irgalma!

Áldunk téged, mindenható Istenünk, hogy örömöt és békességet ajándékoztál igédben és a testvéri közösségben. Kérünk, őrizd meg bennünk ennek a közösségnek minden áldását, hogy erős hittel ragaszkodjunk hozzád, és őszintén szeressük embertársainkat, az Úr Jézus Krisztus által.

Gyülekezet: Ámen.

IV. ÁLDÁS

A szolgálattevő a gyülekezet felé fordul.

Szolgálattevő: Testvéreim! Menjetek, és hirdessétek az Úr halálát és feltámadását! Tanúskodjatok szeretetéről! Krisztus Urunk egységre és testvéri közösségre hívott minket, hogy az ő jelei legyünk a világban. Életetekkel hirdessétek Isten Krisztusban megtapasztalt jóságát! Építsétek a testvéri közösséget az emberek között megbocsátással és áldozatos szeretettel!

ÁLDÁS

Szolgálattevő: Áldjon meg titeket a mindenható Isten, az Atya, a Fiú és a Szentlélek!

Gyülekezet: Ámen.

ZÁRÓÉNEK

A gyülekezet istentiszteletet záró, az alkalomhoz illő éneket énekel.

KIVONULÁS

A szolgálattevő a kijárat előtt mindenkitől kézfogással elköszön

2. Ünnepi istentiszteletek könyörgései

1. ADVENT

Szolgálattevő: Istenünk, köszönjük, hogy te mindig úton vagy felénk. Add, hogy most is érezzük jelenlétedet, amikor könyörgésünkkel hozzád fordulunk!

Urunk, add, hogy hálaadással fogadjuk ajándékaidat, amelyekkel hitünket erősíted, és reménységünket táplálod! Teremts szívünkben vágyakozást legdrágább ajándékod, Jézus Krisztus után! Add, hogy neki tetsző módon készüljünk születésének közelgő ünnepére, hogy amikor újra eljön dicsőségedben, kegyelmet találjunk előtte, és üdvösségre jussunk! Jézus Krisztusért kérünk, Urunk, hallgass meg minket!

Urunk, irgalmadba ajánljuk egyházunkat, gyülekezetünket. Őrizd meg közösségeinket az új egyházi esztendőben is minden bajtól és veszedelemtől!

Áldd meg az ige hirdetését, hogy meg ne inogjunk hitünkben, és el ne veszítsük reménységünket, hanem csüggedés nélkül készüljünk Üdvözítőnk eljövetelére!

Urunk, áldásodat kérjük hazánkra, nemzetünkre, városunkra és minden városra, településre. Áldd meg azokat, akik a kormányzás felelősségét viselik, hogy egyetértésben és békességben éljünk! Add, hogy a munkában állók becsülettel teljesítsék minden feladatukat, a gondoskodásra szorulók pedig együttérző és segítő testvérre találjanak azokban, akikre ellátásukat bíztad! Jézus Krisztusért kérünk, Urunk, hallgass meg minket!

Urunk, szent Fiad eljövetelének ígérete arra indít minket, hogy az egész világról megemlékezzünk előtted. Áldd meg a népeket és vezetőiket, hogy békességben éljünk! Adj még kegyelmi időt a világnak, és segítsd meg követeidet, hogy evangéliumod a föld minden lakójához eljusson, és senkit ne érjen készületlenül a számadás napja! Jézus Krisztusért kérünk, Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Hallgass meg minket, Urunk, és maradj velünk, kegyelmeddel és jóságoddal, szent igéddel és Lelked minden áldásával, hogy amikor utunk véget ér a mulandó világban, befogadhass örök országodba, a mi Urunk, Jézus Krisztus által.

Gyülekezet: Ámen.

2. ADVENT

Szolgálattevő: Mennyei Atyánk, magasztaljuk örök kegyelmedet, hogy az idők teljességében elküldted a világ megváltására egyszülött Fiadat, akinek ígéretében bízva könyörgünk most hozzád. Urunk, az adventi időben is munkálkodj közöttünk Szentlelkeddel, hogy igéd gyümölcsöt teremjen életünkben, és felkészülten várjuk a számadás napját, Üdvözítőnk második eljövetelét! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk, könyörgünk kishitű testvéreinkért, akik nem merik kezedre bízni életüket, és szüntelenül aggodalmaskodnak önmaguk, szeretteik és az egész világ jövője miatt. Mutasd meg nekik is szereteted hatalmát, és oszlasd el minden félelmüket, hogy teljes szívvel rád hagyatkozzanak, és megismerjék a beléd vetett bizalom békességét! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk, oltalmadba ajánljuk gyülekezetünket, egyházunkat és minden keresztény testvérünket szerte a világon. Teremts egyetértést és egységet megváltott gyermekeid között, hogy amikor szent Fiad születését ünnepeljük, az egész világ felismerje benne Üdvözítőjét! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk, tekints irgalommal minden emberi közösségre: védelmezd a családokat, fűzd szorosra a szeretet kötelékét a házastársak között, engeszteld ki egymással a különböző nemzedékeket! Óvd meg gyermekeinket és az ifjúságot minden veszedelemtől, és adj kegyelmi időt a világnak, hogy minden ember üdvözüljön, és eljusson az igazság megismerésére! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Hallgass meg minket, Urunk, és add meg mindazt, ami dicsőségedet és a mi üdvösségünket szolgálja, szent Fiad, a mi Urunk, Jézus Krisztus által.

Gyülekezet: Ámen.

3. ADVENT

Szolgálattevő: Mindenható Istenünk, áldunk, hogy szent Fiadban közénk jöttél: hisszük, hogy most is velünk vagy, és meghallgatsz bennünket, amikor az ő nevében könyörgünk hozzád.

Szolgálattevő: Urunk, ne aggodalmaskodó és kételkedő szívünkre tekints, hanem emlékezzél meg irgalmadról, és ragyogtasd ránk újra evangéliumod világosságát, hogy általa megerősödjünk a hitben, és jó reménységgel, állhatatosan készüljünk Szent Fiad eljövetelére! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk, tedd egyházadat hűséges és igaz tanúddá az egész világon! Szabadítsd meg népedet a tudatlanság, a hamis tanítások és a lelki sötétség veszedelmétől!

Szentlelked által tarts meg minket igéd igazságában, és add, hogy életünk a szolgálat és a szeretet jó gyümölcseit teremje! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk, könyörgünk azért a békességért, amelyet egyedül Megváltónk adhat. Könyörgünk a benned hívők egységéért; önmagunk és minden embertársunk üdvösségéért. Siess segítségünkre, és tarts meg minket a hitben, hogy soha el ne szakadjunk tőled, hanem tieid maradjunk, míg el nem jön országod, ahol hitünk látássá válik! Jézus Krisztusért kérünk, Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk, irgalmadba ajánljuk beteg, megfáradt, megszomorodott testvéreinket.

Erősítsd, bátorítsd és vigasztald őket, és adj nekik élő reménységet! Az örvendezőknek pedig szenteld meg örömét, hogy ne mulasszanak el hálát adni minden ajándékodért és minden áldásért, amelyben nem érdemük szerint, hanem kegyelmed gazdagságából részesítetted őket. Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk, vedd oltalmadba mindenütt a világon a háborúk veszedelmében gyötrődő embertársainkat! Szabj határt a bűn okozta szenvedésnek, és vess gátat a gonosz szándékoknak! Segítsd diadalra az igazságot és a jóakaratot! Így teremts békességet mindenütt! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk, oltalmazd hazánkat minden bajtól! Tartsd távol az elemi csapásokat, a járványokat és minden nyomorúságot! Áldd meg azok munkáját, akik a kormányzás felelősségét viselik, hogy békés, csendes életet élhessünk! Jézus Krisztusért kérünk, Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Hallgass meg minket, Urunk, és vezess földi életünk minden napján az üdvösség felé, míg el nem jön örökkévaló országod, ahol színről színre láthatunk, és angyalaiddal együtt dicsőíthetünk téged, a mi Urunk, Jézus Krisztus által.

Gyülekezet: Ámen.

4. ADVENT

Szolgálattevő: Urunk, Istenünk! Hallgass meg minket, amikor mindenekiránti jóságodban bízva terjesztjük eléd kéréseinket!

Szolgálattevő: Kérünk, Urunk, áldd meg ünnepi készülődésünket, hogy a karácsony öröme betölthesse szívünket, és ne botránkozzunk meg, amikor azt halljuk, hogy minden emberi várakozásnak ellentmondó körülmények között, szolgai formában jöttél el a földre, hogy minket Isten gyermekeinek méltóságára emelj! Jézus nevében kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk egyházadért, minden gyülekezetért és a szolgálattevőkért, hogy igéd tisztán és igazán hangozzék közöttünk! Könyörgünk az ige hallgatóiért is. Tedd fülünket hallóvá, és add, hogy életünkben az ige magvetése bőséges termést hozzon! Jézus nevében kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk azokért, akik betegséggel, testi-lelki nyomorúsággal küzdenek, és azokért, akiknek szíve keserűséggel telt meg. Légy vigasztalójuk és mentsváruk! Erősítsd hitüket, hogy türelemmel viseljék keresztjüket! Jézus nevében kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk azokért is, akiknek ünneplésére idén a gyász vet árnyékot. Láttasd meg velük az örök élet világosságát, és tápláld szívükben a reményt, hogy amikor dicsőséged megjelenik, fényében viszontláthatják eltávozott szeretteiket! Jézus nevében kérünk, Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Kegyelmes Istenünk! Add, hogy a földi életben vágyakozással tekintsünk országodra, hogy amikor szent Fiad újra eljön, kegyelmedből vele együtt részesedjünk abban, az Úr Jézus Krisztus által, aki veled és a Szentlélekkel Isten, él és uralkodik mindörökkön-örökké.

Gyülekezet: Ámen.

A karácsonyesti istentisztelet rendje

A karácsonyesti istentisztelet a vasárnapi vagy a mindennapi istentisztelet rendje szerint tartható a karácsonyesti istentisztelet változó részeivel vagy a következő rend szerint. Ez a rend rövidíthető az énekversek elhagyásával, de gazdagítható versmondásokkal, karénekekkel és zeneszámokkal is. Az igeolvasást egyháztagok is végezhetik.

I. BEVEZETŐ RÉSZ

GYÜLEKEZETI ÉNEK

ISTEN NEVÉNEK SEGÍTSÉGÜL HÍVÁSA, IMÁDSÁG

Szolgálattevő: Az Atya, Fiú, Szentlélek nevében. Gyülekezet: Ámen.

Szolgálattevő: Imádkozzunk! Mennyei Atyánk! Híveid mennyei és földi seregével együtt magasztalunk téged, hogy egyszülött Fiadat ajándékoztad a világnak. Tisztítsd meg szívünket Szentlelkeddel, hogy amikor emberré lételének csodáját ünnepeljük, hálával imádjuk végtelen szereteted titkát, és mindennél jobban örüljünk a te ajándékodnak, az Úr Jézus Krisztus által. Gyülekezet: Ámen.

Szolgálattevő: Testvéreim az Úrban! Amikor most karácsonyeste elcsendesedünk Isten színe előtt, elégtelennek érezzük az emberi szót annak a csodának az elmondására, amely egykor Betlehemben történt. Ezért a Szentírásból olvassuk az eljövendő Krisztusról szóló próféciákat és a születéséről szóló evangéliumokat.

Krisztus felé forduló vágyódásunkat, szeretetünket és karácsonyi örömünket sem a magunk szavaival mondjuk el, hanem azoknak az énekeknek a segítségével, amelyeket a hívek serege az angyalok karával együtt ősidők óta énekel szent karácsony éjszakáján.

Ének

II. JÉZUS SZÜLETÉSÉNEK TÖRTÉNETE

Igeolvasás. Próféciák a Megváltóról

Amikor Isten kimondja ítéletét az első ember bűne felett, akkor adja a Megváltóról szóló első ígéretét. Így szól a kísértőhöz: "Ellenségeskedést támasztok közted és az asszony közt, a te utódod és az ő utódja közt: ő a fejedet tapossa, te meg a sarkát mardosod." 1Móz 3,15 Ezt az ígéretet erősíti meg Isten, amikor ezt mondja Ábrahámnak: "Gazdagon megáldalak, és a te utódod által nyer áldást a föld valamennyi népe." 1Móz 22,17-18Erről a Megváltóról szóltak a próféták.

Ezt mondja Ézsaiás: "a nép, amely sötétségben jár, nagy világosságot lát. Mert egy gyermek születik nekünk, fiú adatik nekünk. Az uralom az ő vállán lesz, és így fogják nevezni: Csodálatos Tanácsos, Erős Isten, Örökkévaló Atya, Békesség Fejedelme!" Ézs 9,1.5 Mikeás így prófétál: "Te pedig, efrátai Betlehem, bár a legkisebb vagy Júda nemzetségei között, mégis belőled származik az, aki uralkodni fog Izráelen. Származása visszanyúlik a hajdankorba, a távoli múltba." Mik 5,1 Zakariás próféta könyvében ezt olvassuk: "Örvendj nagyon, Sión leánya, ujjongj, Jeruzsálem leánya! Királyod érkezik hozzád, aki igaz és diadalmas, alázatos, és szamáron ül, szamárcsikó hátán." Zak 9,9-10 Malakiás pedig így szólaltatja meg az Úr üzenetét: "Én majd elküldöm követemet, aki egyengeti. Előttem az utat. Hamar eljön templomába az Úr, aki után vágyódtok, a szövetség követe, akit kívántok. Jön már! - mondja a Seregek Ura." Mal 3,1 Erről a követről szólnak az evangéliumok: Azokban a napokban megjelent Keresztelő János, és prédikált Júdea pusztájában. Mert ő volt az, akiről Ézsaiás így prófétált: "Kiáltó hangja szól a pusztában: Készítsétek az Úr útját, tegyétek egyenessé ösvényeit!" Mt 3,1.3Keresztelő János pedig ezt mondta: "Közöttetek van az, akit ti nem ismertek, aki utánam jön, és akinek a saruja szíját megoldani sem vagyok méltó." Mt 3,2; Jn.1,26-27

Ének.

Igeolvasás. A próféciák beteljesülése.

Isten megtartotta szavát: "Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen", és "valahány ígérete van Istennek, azokra őbenne van az igen, és ezért általa van az ámen is, az Isten dicsőségére általunk." Jn 3,16; 2Kor 1,20

Ének

Igeolvasás. Augustus császár rendelete.

Isten ígérete így teljesült: "Történt pedig azokban a napokban, hogy Augustus császár rendeletet adott ki: írják össze az egész földet. Ez az első összeírás akkor történt, amikor Szíriában Cirénius volt a helytartó. Elment tehát mindenki a maga városába, hogy összeírják. Felment József is a galileai Názáretből Júdeába, a Dávid városába, amelyet Betlehemnek neveznek, mert Dávid házából és nemzetségéből való volt, hogy összeírják jegyesével, Máriával együtt, aki áldott állapotban volt." Lk 2,1-5

Ének.

Igeolvasás. Jézus születése

"És történt, hogy amíg ott voltak, eljött szülésének ideje, és megszülte elsőszülött fiát. Bepólyálta, és a jászolba fektette, mivel a szálláson nem volt számukra hely." Lk 2,6-7

Ének.

Igeolvasás. Angyali jelenés a pásztoroknál

"Pásztorok tanyáztak azon a vidéken a szabad ég alatt, és őrködtek éjszaka a nyájuk mellett. És az Úr angyala megjelent nekik, körülragyogta őket az Úr dicsősége, és nagy félelem vett erőt rajtuk. Az angyal pedig ezt mondta nekik: "Ne féljetek, mert íme, hirdetek nektek nagy örömet, amely az egész nép öröme lesz: Üdvözítő született ma nektek, aki az Úr Krisztus, a Dávid városában. A jel pedig ez lesz számotokra: találtok egy kisgyermeket, aki bepólyálva fekszik a jászolban." Lk 2,8-12

Ének

Igeolvasás. Az angyalok kara

És hirtelen mennyei seregek sokasága jelent meg az angyallal, akik dicsérték az Istent, és ezt mondták:"Dicsőség a magasságban Istennek, és a földön békesség, és az emberekhez jóakarat." Lk 2,13-14.

Ének.

Igeolvasás. A pásztorok elmennek Betlehembe

Miután elmentek tőlük az angyalok a mennybe, a pásztorok így szóltak egymáshoz:

"Menjünk el egészen Betlehemig, és nézzük meg: hogyan is történt mindaz, amiről üzent nekünk az Úr." Lk 2,15

Ének

Igeolvasás. A kisgyermek a jászolban.

"Elmentek tehát sietve, és megtalálták Máriát, Józsefet és a jászolban fekvő kisgyermeket."

Lk 2,16

Ének.

Igeolvasás. A pásztorok beszéde Jézusról

"Amikor meglátták őket, elmondták azt az üzenetet, amelyet erről a kisgyermekről kaptak, és mindenki, aki hallotta, elcsodálkozott azon, amit a pásztorok mondtak nekik. Mária pedig mindezeket a dolgokat megőrizte, és forgatta a szívében." Lk 2,17-19

Ének.

Igeolvasás. A pásztorok dicsérik Istent.

"A pásztorok pedig visszatértek, dicsőítve és magasztalva az Istent mindazért, amit pontosan úgy hallottak és láttak, ahogyan ő megüzente nekik." Lk 2,20

Ének.

III. BEFEJEZŐ RÉSZ

BEFEJEZÉS, IMÁDSÁG

A Szolgálattevő igehirdetést tart vagy zárószót mond.

Krisztus megszületett. Ez Isten karácsonyi ajándéka. Nincs olyan ember, aki ennél becsesebbet tudna adni, és nincsen olyan ember, akinek ez az öröm osztályrészül ne juthatna. Azért örüljetek az Úrban, ismét mondom: örüljetek! Adjunk hálát, magasztaljuk szent nevét, hogy elküldte egyszülött Fiát, a világ világosságát! Könyörögjünk hozzá, hogy ezen az ünnepen mindnyájan érezzük az ő szeretetének örömét!

Utána énekverset énekelhetünk

Szolgálattevő: Imádkozzunk! Áldunk téged, üdvözítő Istenünk, hogy egyszülött Fiad által csupa szeretetből békességet küldtél a földre. Add, hogy szereteted és békességed betöltse az egész világot és a mi szívünket is! Hálát adunk neked, üdvözítő Istenünk, hogy ezért a kegyelmedért együtt örvendezhetünk most előtted, és együtt magasztalhatjuk nevedet. Add meg az igazi karácsonyi örömöt szeretteinknek és minden hívőnek, hogy együtt jusson el hozzád ujjongó énekünk és hálaadó imádságunk! Elhunyt testvéreinket is takard be szereteteddel, és részesítsd őket az örök békesség örömében! Könyörgünk hozzád, üdvözítő Istenünk, minden emberért a földön: örvendezőkért és bánkódókért, egészségesekért és betegekért, hívőkért és hitetlenekért, barátainkért és ellenségeinkért, vezetőinkért és munkatársainkért, népünkért és minden népért. A te jóakaratod indítson mindnyájunkat jóakaratra egymás iránt, hogy békességben örvendezzünk, és dicsőítsünk téged az Úr Jézus Krisztusért! Ámen.

Mielőtt elmondjuk együtt az Úrtól tanult imádságot, imádkozzék mindenki csendben, szíve szerint szeretteiért, és minden emberért.

Csendes imádság

MIATYÁNK

A gyülekezet a szolgálattevő vezetésével együtt mondja.

Mi Atyánk, ki vagy a mennyekben, szenteltessék meg a te neved, jöjjön el a te országod...

ÁLDÁS

A szolgálattevő a szentháromsági áldást mondja.

Szolgálattevő: Áldjon meg titeket a mindenható Isten, az Atya és a Fiú és a Szentlélek! Gyülekezet: Ámen.

BEFEJEZŐ ÉNEK.

A vasárnapi és ünnepnapi Istentisztelet változó részei

Karácsony 1. napja

KARÁCSONY ÜNNEPE (Kegyelemhirdetés, feloldozás)

Szolgálattevő: Mindenható, örök Isten! Hálát adunk, hogy az idők teljességében örök Igéd emberi testet öltött, hogy a bűn, halál és kárhozat hatalmából megváltson minket.

Szolgálattevő: Betlehemi Gyermek, akinek szülei nem találtak helyet a szálláson: könyörgünk hozzád minden hontalanért és minden hajléktalanért. Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Betlehemi Gyermek, aki nyomorúságos istállóban jöttél a világra: könyörgünk hozzád mindazokért, akik emberhez méltatlan körülmények között élnek. Kérünk téged, Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Betlehemi Gyermek, akit a világ idegenként vetett ki: könyörgünk hozzád a családból, a társadalomból és minden emberi közösségből kitaszított, magára hagyott embertársunkért. Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Betlehemi Gyermek, akit Heródes halálra kerestetett: könyörgünk hozzád minden halálos fenyegetésnek kitett, üldözést szenvedő embertársunkért. Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Betlehemi Gyermek, aki szüleiddel Egyiptomba menekültél: könyörgünk hozzád minden menekültért és minden szülőföldjéről száműzött embertársunkért, aki faji, vallási vagy politikai okból szenved üldözést. Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Mindenható Isten! Add, hogy szent Fiad megtestesülésének titkát ünnepelve mi is újjászülethessünk őáltala, akit mennyei hatalmasságok szolgálnak, és angyalok imádnak kezdettől fogva mindörökké.

Gyülekezet: Ámen.

Szolgálattevő: Mennyei Atyánk! Dicsőítünk, mert betöltötted az atyáknak tett ígéretet: nem hagytad sorsára az emberiséget, hanem szabadítót küldtél a bűn és halál foglyainak. Mi is ígéreteidben bízva terjesztjük eléd kéréseinket.

Szolgálattevő: Könyörgünk mindazokért, akik ma nem tudnak velünk ünnepelni, mert ágyhoz köti őket a betegség, vagy nincs erejük, hogy otthonukból kimozduljanak. Könyörgünk azokért, akik magányosan töltik a karácsonyt. Jézus nevében kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk a hajléktalanokért, a gyászolókért és mindazokért, akik szomorú szívvel ünnepelnek. Add, hogy törődésünkből, szeretetünkből, időnkből nekik is jusson! Jézus nevében kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk mindazokért, akiknek ma is dolgozniuk kell: akik mások egészségéért fáradoznak, akik a biztonságon őrködnek, akik a közlekedést biztosítják, akiknek a vendéglátás, a hírközlés vagy a szórakoztatás a hivatásuk. Engedd, hogy ma az ő szívüket is betöltse az angyalok énekével a te békességed. Jézus nevében kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk világunkért. Vess gátat a romboló erőknek, fékezd meg a gyűlöletet, és hiúsíts meg minden olyan szándékot, amely az élet kioltására tör!

Adj bölcsességet a népek vezetőinek, hogy az igazságosságot és a békét munkálják döntéseikkel! Jézus nevében kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk magyar hazánkért és egész népünkért: azokért a honfitársainkért is, akik határainkon kívül élnek. Adj mindannyiunknak hitet és reménységet a dolgos hétköznapokban, és ne engedd, hogy a megélhetés gondja eltérítsen országod és igazságod keresésétől! Jézus nevében kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk egyházunkért, elöljáróinkért. Ébressz hitet a gyülekezetekben, és Lelkeddel vezess minket, hogy ne a magunk útját járjuk, hanem visszataláljunk hozzád, aki az élet forrása vagy! Jézus nevében kérünk, Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Mennyei Atyánk, egyszülött Fiad születése reményt ad minden embernek.

Hisszük, hogy nemcsak a földi életben viseled gondunkat, hanem őáltala, ővele és őbenne, az örökkévalóságban is Istenünk akarsz lenni, mi pedig már most gyermekeid lehetünk, és könyörgésünk kedves előtted az Úr Jézus Krisztus által, aki él és uralkodik mindörökkön-örökké.

Gyülekezet: Ámen.

Szolgálattevő: Mennyei Atyánk, angyalaid és híveid seregével áldunk, mert egyszülött Fiadat, a világ Megváltóját emberi testbe öltöztetted. Add, hogy születésének híre örömmel és békességgel töltse el szívünket, amikor mindenekért így könyörgünk hozzád:

Add, Urunk, hogy szent Fiad születésének örömhírét szívünkbe fogadva mi is gyermekeiddé lehessünk! Segíts, hogy egész életünkben Urunkként kövessük őt, aki az elhunytak első zsengéje volt, hogy a feltámadásban mi is testvéreivé lehessünk! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk, részesítsd egész egyházadat az igazi karácsonyi örömben. Áldd meg az ige hirdetőit és hallgatóit, és segíts, hogy gyermekeid ma mindenütt eggyé legyenek az örvendezésben és a hálaadásban! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk, békét teremtő szereteted töltse be ma az egész földet, hogy a népek és nemzetek kiengesztelődjenek egymással, és gyermekeid mindenhol békességben élhessenek! Segíts, hogy a világ felismerje: tehozzád tartozik, és befogadja az Üdvözítőt, akit megmentésére küldtél! Jézus Krisztusért kérünk,Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk, vedd körül oltalmazó szereteteddel a magukra maradtakat! Áraszd szívükbe békességedet, és akik emberektől nem kaptak ajándékot, azokat is örvendeztesd meg örökkévaló ajándékoddal, amelyet egyszülött Fiadban adtál minden embernek! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk, könyörgünk azokért, akik mindeddig bezárták szívüket szereteted előtt, és elutasították ajándékaidat. Nyisd meg szemüket, hogy ma ők is meglássák világosságodat, és elfogadják legdrágább ajándékodat, szent Fiadat, akit megváltásukra küldtél! Jézus Krisztusért kérünk, Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk, légy ma minden beteggel és minden szenvedővel! Segítsd meg őket, hogy minden nyomorúságnál, még a halál fenyegetésénél is nagyobbnak lássák ajándékodat, amelyet szent Fiadban adtál a világnak! Jézus Krisztusért kérünk, Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Hallgass meg minket, Urunk, és add, hogy a karácsony öröme és békessége kísérjen minket életünk minden napján, míg az örökkévalóságban színről színre láthatunk, és angyalaiddal együtt dicsőíthetünk téged. A mi Urunk, Jézus Krisztus által kérünk.

Gyülekezet: Ámen.

KARÁCSONY MÁSODIK NAPJA

Szolgálattevő: Mennyei Atyánk, áldunk téged, hogy az idők teljességében elküldted egyszülött Fiadat megváltásunkra. Kérünk, Urunk, részesítsd a karácsonyi örömben egész egyházadat, és egyesítsd minden hívedet az egyetlen Megváltóért való szüntelen hálaadásban! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Add, Urunk, hogy szent Fiad második eljövetele békességben találja a világot, és megmeneküljön mindenki, aki nevedet hívja segítségül! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk, add meg mindenkinek azt, ami üdvösséges: a betegnek adj enyhülést, az elesettet emeld föl, a szomorkodót vigasztald meg, a keményszívűnek pedig munkáld megtérését! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk, add, hogy a világban a jóakarat kerekedjék fölül minden gonosz indulaton, és ember embernek többé ne akarjon szándékosan ártani! Kérünk téged, Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Úr Jézus Krisztus! Te mindenek Ura vagy, mégis gyermekké lettél értünk. Kérünk, ajándékozz nekünk gyermeki lelkületet, hogy mindenkor bizalommal tekintsünk mennyei Atyánkra, akit veled és a Szentlélekkel együtt magasztalunk mindörökkön-örökké.

Gyülekezet: Ámen.

ÓÉV ESTE

Szolgálattevő: Örök Isten, mennyei Atyánk, az óesztendő utolsó óráiban hálával magasztalunk minden tőled kapott testi-lelki ajándékért, és bár méltatlanok vagyunk kegyelmedre, mégis bizalommal könyörgünk hozzád.

Könyörgünk mindazokért, akiket ebben az esztendőben veszteség és szomorúság ért: akik szerettüket veszítették el, és akiknek szívére most a gyász terhe nehezedik; akik elemi csapás miatt veszítették el otthonukat; akik kenyérkereset nélkül maradtak; akik egészségüket veszítették el; akiket elhagytak, akik elhibázták életüket, vagy akiket mások felelőtlensége sodort kilátástalan helyzetbe. Könyörülj rajtuk atyai szereteteddel! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk szeretetre éhező testvéreinkért: a betegekért, a megfáradtakért, a szomorkodókért és azokért, akik keresték a hozzád vezető utat, de még nem találtak rád. Könyörgünk a bűneik fogságában vergődőkért és azokért, akiknek fájdalmat okoztak vétkükkel. Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk az örvendezőkért, az életükben, hivatásukban sikeresekért. Nyisd meg szívükben a minden tiszta örömöt megszentelő hála forrását! Könyörgünk az erősekért, hogy mindig emlékezzenek rá: erejüket neked köszönhetik. Könyörgünk azokért, akiknek hatalmuk van mások fölött: őrizd meg őket a felelőtlen döntésektől, a részrehajlástól, az igazságtalan személyválogatástól, a hatalommal való visszaélés minden kísértésétől. Könyörülj rajtuk atyai szereteteddel! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk egyházadért, amely a szeretetben gyakorta erőtlen volt, és a véget érő esztendőben is sokaknak maradt adósa az evangéliummal. Add, hogy ezért ne mások felelősségét kutassuk, hanem láttasd meg velünk azokat az alkalmakat és lehetőségeket, amelyeket mi magunk mulasztottunk el! Indíts bennünket igaz bűnbánatra, de mutasd meg nekünk bűnbocsátó irgalmad gazdagságát is! Könyörülj rajtunk atyai szereteteddel! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk a világért, hazánkért, városunkért. Köszönjük, hogy mindeddig irgalmad hordozta az emberiséget, és ha bűnei miatt nem is hagytad egészen büntetés nélkül, kegyelmed mindig határt szabott haragodnak. Kérünk, adj még kegyelmi időt, hogy teljesüljön akaratod, és minden ember hozzád térjen, megismerje az igazságot, és üdvözüljön. Könyörülj mindnyájunkon atyai szereteteddel! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Hallgass meg minket, Urunk, amikor nyugtalan szívünk benned keres békességet! Vezess mindnyájunkat a múló időben az örök élet felé, és add meg nekünk az üdvösséget, amelyet országodban készítettél a téged szeretőknek szent Fiad, a mi Urunk, Jézus Krisztus által.

Gyülekezet: Ámen.

ÚJÉV (Kegyelemhirdetés, feloldozás)

Szolgálattevő: Mindenható örök Isten, aki fölötte állsz az idő múlásának, kérünk, hallgasd meg imádságunkat az újesztendő kezdetén. Gondviselő Atyánk! Légy velünk az újesztendőben is ajándékaiddal! Őrizd meg teremtett világod szépségét és gazdagságát, és add meg mindennapi kenyerünket! Szereteted hordozzon, és tartson meg bennünket a most kezdődő esztendőben is! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Kérünk, földi vándorlásunk során idén is adj mellénk hűséges útitársakat. Fogadd mennyei otthonukba mindazokat, akiknek zarándokútja az elmúlt esztendőben véget ért! Segíts, hogy a tőled kapott szeretettel szeressük azokat, akikkel ma együtt indulhatunk! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Kérünk, add, hogy az új esztendőben engedelmes gyermekeid legyünk, akik hűségesen sáfárkodnak a rájuk bízott lelki kinccsel, a földi javakkal és a drága idővel!

Ne engedd, hogy kegyelmed új esztendejét eltékozoljuk! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk, irgalmas kezedbe ajánljuk hazánkat, népünket, az egész teremtett világot, melynek nem csak alkotója, de fenntartója és gondviselője is vagy. Segíts, hogy a most kezdődő évben szereteted alkalmasabb és hatékonyabb eszközei lehessünk! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk, az újesztendőben légy ura a hétköznapjainknak is! Vezess igéd világosságával, hogy felismerjük akaratodat, és neked szolgáljunk mindennap! Add, hogy utunk mindig feléd, hazafelé vezessen! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk, könyörgünk egyházunkért, gyülekezetünkért. Vezesd az erő, a szeretet és józanság Lelkével! Őrizd meg igédhez való hűségben! Add, hogy igédnek ne csak hallgatói, de megtartói legyünk! Erősítsd mindenhol a benned hívők közösségét a hit és a szeretet egységében! Tedd vonzóvá a látható egyházat a téged még nem ismerők előtt, hogy nyitott szívvel fogadják követeidet! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Örökkévaló Isten, hallgasd meg könyörgésünket Jézus Krisztusért, aki tegnap és ma és mindörökké ugyanaz, aki veled és a Szentlélekkel él és uralkodik mindörökkön-örökké.

Gyülekezet: Ámen.

Szolgálattevő: Örökkévaló Isten, hallgass meg, amikor kegyelmedben bízva terjesztjük eléd kéréseinket! Urunk, szólj hozzánk ezután is, és add Szentlelkedet, hogy igéd gyümölcsöt teremjen életünkben! Add, hogy megbecsüljük a gyülekezetet, amelyhez tartozunk, az imahelyet, ahol megállhatunk színed előtt, letehetjük bűnünk terhét, hálát adhatunk jóságodért, hallgathatjuk kegyelmed evangéliumát, és asztalod közösségében találkozhatunk veled! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk, szabadíts meg mindattól, amivel életünket mi magunk tesszük keservessé: győzd le és vedd el makacsságunkat, önzésünket, kényelemszeretetünket, sötét, gonosz gondolatainkat, megkövesedett előítéleteinket, a sérelmeket számon tartó, kemény szívünket! Ajándékozz nekünk igaz alázatot, képmutatás nélküli szeretetet, türelmet és együttérző, könyörületes szívet! Újítsd meg egész életünket! Jézus Krisztusért kérünk, Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk, adj bölcsességet, hogy mindig felismerjük azt, amivel szeretteinket, munkatársainkat és a környezetünkben élő embereket segíthetjük, hogy hozzád közeledjenek! Tedd hitelessé kereszténységüket, és ne engedd, hogy botránkoztató beszéddel vagy élettel akadályozzuk, hogy a téged keresők megtaláljanak!

Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk! Nap, mint nap növeld bizalmunkat megtartó szeretetben, és ne engedd, hogy félelmeink megbénítsák imádságos életünket! Éreztesd velünk szüntelenül, hogy életünket semmilyen hatalom és semmilyen nyomorúság nem ragadhatja ki kezedből: sem a terror, sem a háború, sem az elemi csapások fenyegetése, semmilyen betegség vagy nélkülözés, de még a bűneink és a halál hatalma sem! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Mindenható Isten! Hallgasd meg népedet: vezess és tarts meg minket ebben az életben az örök életre Jézus Krisztusért, aki veled és a Szentlélekkel, él és uralkodik mindörökkön-örökké.

Gyülekezet: Ámen.

Szolgálattevő: Mennyei Atyánk, mindenható, örök Isten! Áldunk, hogy az idők teljességében elküldted egyszülött Fiadat megváltásunkra. Örökkévaló Isten, aki az idők végén eltörlöd a gonosz hatalmát, és új világot teremtesz, amelyben igazság és békesség lakik: add, hogy részünk lehessen eljövendő országod örömében! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Örökkévaló Isten, aki a gonosz hatalmának már ebben a világban is korlátot szabsz: add, hogy Jézus Krisztus kegyelméből, Szentlelked erejével nap, mint nap győzelemmel álljunk ellen a kísértő támadásainak! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Örökkévaló Isten, akinek kegyelméből fáradozásunk a hiábavalóság átka alatt sem veszti értelmét: add, hogy munkánkban soha ne a magunk dicsőségét keressük, hanem mindenkor engedelmesen teljesítsük akaratodat! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Örökkévaló Isten, aki nap, mint nap megújítod rajtunk kegyelmedet, és napról napra megbocsátod vétkeinket: add, hogy mi is szívesen megbocsássunk az ellenünk vétkezőknek! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Örökkévaló Isten, akinek atyai kezébe tehettük az elmúlt esztendőben elhunyt szeretteink életét: add, hogy ígéretedben bízva, reménységgel várjuk a napot, amikor nyilvánvalóvá teszed, hogy Jézus Krisztusban legyőzted és eltörölted a halált! Kérünk téged, Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Úr Jézus Krisztus! Te mindenek Ura vagy, te vagy a kezdet és a vég, az Alfa és az Ómega. Köszönjük, hogy kegyelmed őrzött minket az elmúlt esztendőben. Maradj velünk ez után is, hogy szándékod szerint használjuk fel életünk hátralevő idejét a mulandó világban, az örökkévalóságban pedig választottaiddal és angyalaiddal együtt vég nélkül dicsőíthessünk téged, aki az Atyával és a Szentlélekkel együtt élsz és uralkodol mindörökkön-örökké.

Gyülekezet: Ámen.

VÍZKERESZT ÜNNEPE (Kegyelemhirdetés, feloldozás)

Szolgálattevő: Mindenható Isten! Te felragyogtattad a világban szent Fiad világosságát, hallgass meg minket, amikor közbenjárásában bízva fordulunk hozzád!

Örökkévaló Isten! Add nekünk Szentlelkedet, hogy igaz tanúid legyünk a világban, és dicsőséget szerezzünk nevednek az emberek között! Tisztítsd meg és egyesítsd egyházadat, hogy küldetése nyomán teljes legyen a föld ismereteddel, és minden ember eljusson az üdvösségre! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Örökkévaló Isten! Hálát adunk, hogy mennyei szózattal tettél bizonyságot egyszülött Fiadról, amikor kilépett a Jordán vizéből, és elindult a Golgota felé, hogy halálával megtörje a gonosz hatalmát. Köszönjük, hogy minket is szüntelenül harcra szólítasz a bűneink ellen. Add, hogy Lelked erejével nap, mint nap győzelemmel álljunk ellen a kísértő támadásainak! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Örökkévaló Isten! Hálát adunk, hogy Jézus Krisztusban nyilvánvalóvá tetted, hogy jó szándékkal közeledsz a világhoz, és jóakarattal tekintesz minden emberre. Add, hogy az ő világossága ragyogjon minden népre, eloszlasson minden előítéletet a nemzetek között, és elűzze a gyűlölet sötétségét, amely mindent elpusztító háborúval fenyeget! Kérünk téged, Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Örökkévaló Isten! Add, hogy szent Fiad világossága reménységet nyújtson a csüggedőnek, erőt adjon a gyengének, megvigasztalja a gyászolót, jelenléted örömével töltse el a szenvedőt, a gyógyulás ígéretével bátorítsa a beteget, és az örök hazába vivő utat mutassa meg a haldoklónak! Add, hogy örömben és bánatban, jó és rossz napokon az ő világosságában járjunk! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Hallgass meg minket, Urunk, légy velünk mindennap, kegyelmeddel, hogy szándékod szerint használjuk fel életünk hátralévő idejét a mulandó világban, az örökkévalóságban pedig választottaiddal és angyalaiddal együtt vég nélkül dicsőíthessünk téged, aki az Atyával és a Szentlélekkel élsz és uralkodol mindörökkön-örökké.

Gyülekezet: Ámen.

Szolgálattevő: Mindenható Isten! Te felragyogtattad a világban szent Fiad világosságát, hallgass meg minket, amikor közbenjárásában bízva hozzád fordulunk!

Urunk, Istenünk, add, hogy szent Fiad világossága szeretetben és igazságban egyesítse egyházadat! Add, hogy szent Fiad világossága betöltse a földet ismereteddel, hogy minden gyermeked eljusson az üdvösségre! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk, Istenünk, aki Jézusban arra biztattál minket, hogy könyörgéseinkben bátran és kitartóan keressünk téged, hallgasd meg imádságunkat, és add meg mindazt, ami üdvösséges!

Gyújtsd meg bennünk Szentlelked tüzét, áldd meg köztünk az igehirdetés szolgálatát és a szeretet cselekedeteit. Áldásod kísérjen minden gyülekezeti munkát, hogy ne önmagunkért, hanem másokért élhessünk!

Szolgálattevő: Mindenható Isten, hallgasd meg néped könyörgését, és hozd el hamar országodat Jézus Krisztus által, aki veled és a Szentlélekkel él és uralkodik mindörökkön-örökké. Ámen.

VIRÁGVASÁRNAP (Kegyelemhirdetés, feloldozás)

Szolgálattevő: Imádkozzunk! Úr Jézus Krisztus! Te a békesség Királyaként vonultál be a szent városba. Nem tértél ki a szenvedés elől, hanem engedelmes voltál a kereszthalálig. Hozzád fordulunk kéréseinkkel.

Könyörgünk egyházadért. Segítsd meg, hogy kereszted titkát szóval és tettel hirdesse, és ne térjen ki a szenvedés elől, amelyet akaratodból kell elviselnie!

Könyörgünk a népek vezetőiért. Add, hogy benned felismerjék az urak Urát, és neki engedelmeskedve igazságon nyugvó békét teremtsenek! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk mindazokért, akik a hitükért és az igazságért szenvednek. Add, hogy akik testükben a te szenvedésedet hordozzák, azokon életed is nyilvánvalóvá legyen! Könyörgünk azokért, akik az igazságszolgáltatás felelősségét hordozzák. Add, hogy a kísértésnek ellenálljanak, és ítéletük az emberek jó együttélését szolgálja! Kérünk téged, Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk a nélkülözőkért és a testi-lelki keresztet hordozókért. Őrizd meg őket a kétségbeeséstől, és add, hogy kereszted titkából naponta erőt merítsenek! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Magunkért is könyörgünk, hogy semmi se térítsen el az Élet útjáról, amely szenvedésen és halálon át vezet hozzád. Kérünk téged, Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Úr Jézus Krisztus! Egykor hangos ujjongással köszöntöttek az emberek. Kérünk, minket is segíts, hogy sose szűnjünk meg néped Királyaként és Megváltójaként dicsőíteni, aki az Atyával és a Szentlélekkel élsz és uralkodol mindörökkön-örökké.

Gyülekezet: Ámen.

Szolgálattevő: Mennyei Atyánk, magasztalunk, hogy szent Fiad bevonult Jeruzsálembe, és eljön hozzánk is üdvözítő evangéliumodban. Kérünk, erősíts minket a hitben, hogy neked tetsző módon készüljünk az előttünk álló ünnepekre. Láttasd meg velünk bűneinket, amelyekért Megváltónk életét adta, de mutasd meg kegyelmedet is, amely a halálból életre visz minket!

Formálj minket Fiad képére és hasonlatosságára, hogy szelíd és alázatos, igaz és hűséges tanítványaiként kövessük őt!

Irgalmadba ajánljuk gyülekezetünket, minden testvérünket, mindenekelőtt a betegeket. Adj erőt és békességet mindnyájuknak! Add, hogy napról napra erősödjenek a hitben, a reménységben, a szeretetben!

Könyörgünk minden ember üdvösségéért, a hívőkért és a téged keresőkért.

Áldd meg egyházadat, hogy Lelked erejével tegyen rólad bizonyságot, és világosságodat sugározza a világban, hogy utat mutasson az üdvösségre!

Légy velünk a nagyhét ünnepi óráiban! Készítsd fel szívünket, hogy megnyíljék a bűneinkért meghalt és megigazulásunkra feltámadt Üdvözítő előtt!

Hallgass meg minket Urunk, hiszen te vagy a mi kegyelmes mennyei Atyánk! Teljesítsd rajtunk üdvözítő akaratodat! Könyörülj rajtunk, irgalmazz nekünk, és add békédet mindnyájunknak a te szent Fiad, a mi Urunk, Jézus Krisztus által.

Gyülekezet: Ámen.

NAGYCSÜTÖRTÖK (Kegyelemhirdetés, feloldozás)

Bízzatok, testvéreim! Isten megkönyörült rajtunk Jézus Krisztus által, aki - miután egyetlen áldozatot mutatott be a bűnökért - örökre az Isten jobbjára ült. Zsid 10,12

A szolgálattevő áldásra emeli kezét.

Én pedig, feltámadott Urunk megbízásából, feloldozlak benneteket bűneitekből az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében. Járjatok új életben a Szentlélek erejével!

Bevezető zsoltár

Bevezető ige (az egyszerű rendhez)

Jézusnak, az Isten Fiának vére megtisztít minket minden bűntől. 1Jn 1,7

AZ ÜNNEP IGÉI az igenaptár szerint.

Ének:

Szolgálattevő: Úr Jézus Krisztus, akit Júdás elárult,

Szolgálattevő: Úr Jézus Krisztus, aki megmostad tanítványaid lábát,

Szolgálattevő: Úr Jézus Krisztus, aki a Gecsemáné kertjében vérrel verejtékeztél,

DICSŐÍTÉS

Lelkész: Dicsőség a magasságban Istennek, és a földön békesség, és az emberekhez jóakarat!

A NAP IMÁDSÁGA

Szolgálattevő: Imádkozzunk! Istenünk, aki azt akarod, hogy szent Fiad halálát hirdessük, valahányszor asztalához hív minket! Add, hogy amikor testét és vérét magunkhoz vesszük, részesüljünk megváltásunk titkában, az Úr Jézus Krisztus által, aki veled és a Szentlélekkel él és uralkodik mindörökkön-örökké.

Vagy:

Jézus Krisztus, élet Kenyere, kenyérrel és borral részesítesz bennünket életed isteni titkában! Te eltávolítod a korlátokat, amelyeket vétkeink emeltek, és magad mellé veszel bennünket a te utadra, az odaszánás és szenvedés útjára, amely az örök életre visz. Tarts meg bennünket a veled való közösségben, hogy benned maradjunk, ahogyan te velünk maradsz mindörökké. Gyülekezet: Ámen.

NAGY HÁLAADÓ IMÁDSÁG

Méltó és igaz, illő és üdvösséges, hogy mindenkor és mindenhol hálát adjunk neked, mindenható Istenünk és Atyánk, a Jézus Krisztus által, aki áldozatával újszövetséget ajándékozott népének, hogy aki eszi az ő testét, és issza az ő vérét, annak örök élete legyen. Ezért az angyalokkal, az üdvözültek mennyei seregével és a földön küzdő egész egyházaddal együtt áldunk és magasztalunk téged, és ujjongó énekkel hirdetjük szent neved dicsőségét.

NAGYPÉNTEK (Kegyelemhirdetés, feloldozás)

Szolgálattevő: Örökkévaló Isten, mennyei Atyánk! Magasztalunk kegyelmedért, hogy a kereszten lehajoltál hozzánk. Kérünk, nyisd meg szívünket, tedd fogékonnyá lelkünket, hogy irgalmas szereteted vigasztaló jó hírét örömmel fogadjuk. Jézus Krisztusért kérünk, Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Kérünk, Istenünk, ébressz szívünkben bűnbánatot, hogy elfogadjuk kezedből az ítéletet, amelyet bűneink fölött mondtál ki szent Fiad keresztjén. Add, hogy a kereszt naponta legyőzze vétkes önzésünket és szívünk keménységét! Jézus Krisztusért kérünk, Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk, újítsd meg életünket a kereszten kinyilatkoztatott szereteteddel.

Töltsd meg szívünket hálával, és készíts fel bennünket a szeretet jó cselekedeteire! Irgalmadba ajánljuk gyülekezetünket, egyházunkat, az egész kereszténységet.

Bocsásd meg, hogy szégyent hozunk rád engedetlen, méltatlan életünkkel! Támassz fel új életre a keresztről áradó erővel, hogy szent neved dicsőségére éljünk! Jézus Krisztusért kérünk.

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Urunk keresztje adjon számukra vigasztalást, bátorítást és erőt! Adj szívüknek és lelküknek békességet! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Hallgass meg minket, Urunk, és ne fordulj el tőlünk szívünk keménysége miatt! Könyörülj rajtunk, hogy szent Fiad halála mindannyiunknak életet és üdvösséget hozzon! Hallgass meg bennünket szent Fiad, a mi Urunk, Jézus Krisztus által.

Gyülekezet: Ámen.

Szolgálattevő: Imádkozzunk! Megfeszített Üdvözítőnk, aki haláltusádban is engedelmes maradtál: taníts minket őszinte engedelmességre, hogy megértsük mennyei Atyánk szándékát, és tetszése szerint terjesszük elé kéréseinket!

Könyörgünk egyházad egységéért. Add, hogy kiengesztelődve nyújtsanak testvérkezet egymásnak azok, akik kereszted titkát különböző egyházi közösségekben, különböző hagyományt követve ünneplik!

Könyörgünk, Urunk, a teremtett világért is. Gátold meg a féktelen, romboló hatalmakat, és add, hogy a föld népei szabadon és emberi méltóságban éljenek, és minden lélek téged dicsőítsen gondviselő jóságodért!

Mennyei Atyánk! Add, hogy egyszülött Fiad keresztje megsemmisítse minden önigazságunkat, hogy életünkben és halálunkban csak abban legyen reménységünk, aki halálával megtörte fölöttünk a bűn és a halál hatalmát, és feltámadásával megnyitotta előttünk eljövendő országod kapuját, akinek nevére minden térd meg fog hajolni, és minden nyelv vallani fogja, hogy Jézus Krisztus Úr, az Atya Isten dicsőségére.

Gyülekezet: Ámen.

NAGYSZOMBAT (Kegyelemhirdetés, feloldozás)

Bízzatok, testvéreim! Isten megkönyörült rajtunk Jézus Krisztus által.

Ő bűnhődött, hogy nekünk békességünk legyen, az ő sebei árán gyógyultunk meg. Ézs 53,5

A Szolgálattevő áldásra emeli kezét.

Én pedig feltámadott Urunk megbízásából feloldozlak benneteket bűneitekből az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében. Járjatok új életben a Szentlélek erejével!

BEVEZETŐ ZSOLTÁR Zsolt 89,47a.27a. Hozzád kiáltok éjjel és nappal,

Miért rejtőzködsz olyan soká, Uram, kősziklám, szabadító Istenem? Zsolt 89,47a.27a

BEVEZETŐ IGE (az egyszerű rendhez)

Szolgálattevő: Eltemettettünk Krisztussal együtt a keresztség által a halálba, hogy amiképpen az Atya az ő dicsősége által feltámasztotta Krisztust a halottak közül, azonképpen mi is új életben járjunk. Róm 6,4

AZ ÜNNEP IGÉI

Zsoltár: Zsolt 88,2-14

A nap témája: Isten számára mindenki él Javasolt

Ének:

KRISZTUS IMÁDÁSA

Szolgálattevő: Úr Jézus Krisztus, aki értünk sírba szálltál, Uram, irgalmazz!

Gyülekezet: Uram, irgalmazz!

Szolgálattevő: Úr Jézus Krisztus, akinek sírjához őröket rendeltek, Krisztus, kegyelmezz!

Úr Jézus Krisztus, aki a sír hatalmát megtörted, Uram, irgalmazz!

A NAP IMÁDSÁGA

Szolgálattevő: Imádkozzunk! Mindenható, örök Isten, aki megengedted, hogy egyszülött Fiad alászálljon a sírba, és akinek halálával a keresztségben egyesítesz minket! Engedd, hogy föltámadásában is egyek lehessünk vele, és e földi élet után elnyerjük az örök életet, a mi Urunk, Jézus Krisztus által, aki veled és a Szentlélekkel él és uralkodik mindörökkön-örökké.

Vagy:

Élet Istene, Jézus Krisztus a te erőddel leszállt a halál birodalmába, hogy megtörje a halál hatalmát. Add, hogy mi, akik a haláltól való félelem rabjai vagyunk, erősen álljunk meg abban a hitben, hogy Krisztus megnyitotta az élet kapuját, és örök életre szabadította meg övéit. Élő Isten, te vagy a mi reménységünk most és mindörökké.

Gyülekezet: Ámen.

NAGY HÁLAADÓ IMÁDSÁG

Méltó és igaz, illő és üdvösséges, hogy mindenkor és mindenhol hálát adjunk neked, mindenható Istenünk és Atyánk, a Jézus Krisztus által, aki halálával vétkes adósságunkat eltörölte. Ezért az angyalokkal, az üdvözültek mennyei seregével és a földön küzdő egész egyházaddal együtt áldunk és magasztalunk téged, és ujjongó énekkel hirdetjük szent neved dicsőségét.

Szolgálattevő: Imádkozzunk! Megfeszített Üdvözítőnk, aki haláltusádban is engedelmes maradtál: taníts minket őszinte engedelmességre, hogy megértsük mennyei Atyánk szándékát, és tetszése szerint terjesszük elé kéréseinket!

Könyörgünk egyházad egységéért. Add, hogy kiengesztelődve nyújtsanak testvérkezet egymásnak azok, akik kereszted titkát különböző egyházi közösségekben, különböző hagyományt követve ünneplik! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk mindazokért, akik az emberek igazságtalan ítélete miatt testükben a te szenvedésedet hordozzák. Add, hogy dicsőséged is nyilvánvalóvá legyen rajtuk! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk a nélkülözőkért, a betegekért és azokért, akik elemi csapások vagy háborúk következtében veszítették el otthonukat. Add, hogy ne essenek kétségbe, hanem keresztedből merítsenek erőt a megpróbáltatás napjaiban!

Könyörgünk, Urunk, a teremtett világért is. Gátold meg a féktelen, romboló hatalmakat, és add, hogy a föld népei szabadon és emberi méltóságban éljenek, és minden lélek téged dicsőítsen gondviselő jóságodért! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Mennyei Atyánk! Add, hogy egyszülött Fiad keresztje megsemmisítse minden önigazságunkat, hogy életünkben és halálunkban csak abban legyen reménységünk, aki halálával megtörte fölöttünk a bűn és a halál hatalmát, és feltámadásával megnyitotta előttünk eljövendő országod kapuját, akinek nevére minden térd meg fog hajolni, és minden nyelv vallani fogja, hogy Jézus Krisztus Úr, az Atya Isten dicsőségére.

Gyülekezet: Ámen.

HÚSVÉT ÜNNEPE (Kegyelemhirdetés, feloldozás)

Szolgálattevő: Imádkozzunk! Úr Jézus Krisztus! Te a békesség Fejedelmeként tértél vissza a holtak birodalmából: feltámadásod erejével békéltess meg minket is mennyei Atyáddal, és add, hogy ujjongó lélekkel vihessük elé kéréseinket!

Urunk, Istenünk! Add, hogy földi életünk véges voltát az örök élet reménységével tudjuk elfogadni atyai kezedből! Csendesíts el szívünkben minden lázadó indulatot, és tölts be minket húsvét örömével! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk, Urunk, egyházadért. Add, hogy hiteles tanúja legyen a bűn és a halál fölötti győzelmednek, és minden nép meghallja az örök élet evangéliumát!

Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk mindazokért, akiket hitükért és az igazságért üldöznek.

Add, hogy akik testükben szenvedésedet hordozzák, azokon örök dicsőséged is nyilvánvalóvá legyen! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk a világ békességéért is. Fogd le azok kezét, akik mások életére törnek! Újítsd meg a föld termőerejét, és elevenítsd meg az emberi önzés következtében halódó természetet!

Könyörgünk betegeinkért és orvosaikért, ápolóikért, illetve a szenvedőkért aggódó hozzátartozókért. Őrizd meg őket a kétségbeeséstől, és add, hogy kereszted titkát megértve feltámadásodból naponta erőt meríthessenek! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Feltámadott Úr Jézus Krisztus, légy mellettünk, amikor kétség és félelem gyötör! Juttasd eszünkbe, hogy nálad vannak a halál és a pokol kulcsai, és előttünk is megnyitottad az örök életre vivő utat. Végső óránkon részesíts kegyelmedben, és emlékezzél meg rólunk is, amikor eljössz országodba, te, aki az Atyával és a Szentlélekkel élsz és uralkodol mindörökkön-örökké.

Gyülekezet: Ámen.

Szolgálattevő: Mindenható Istenünk, szerető mennyei Atyánk! Hálatelt szívvel mondunk neked köszönetet, hogy szent Fiad feltámasztásával győzelmet arattál a bűn és a halál felett, és megajándékoztál minket az örök élet reménységével.

Ezzel a reménységgel könyörgünk most hozzád.

Istenünk, tarts meg minket feltámadott és élő Urunk nyájában, hogy őt kövessük életünkben, és vele részesüljünk örök országod örömében. Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Add, hogy Krisztus Urunk húsvéti győzelmének fénye megvilágítsa hétköznapjainkat is, hogy világosságában járva az örök élet örömének és békességének hordozói legyünk szeretteink és minden embertársunk között. Jézus Krisztusért kérünk, Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Oltalmazó szeretetedbe ajánljuk a betegeket, a megfáradtakat, az öregeket, az özvegyeket és az árvákat. Vigasztald megszomorodott szívű testvéreinket az örök élet evangéliumával. Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Áldd meg hazánkat, népünket, elöljáróinkat. Adj erőt, egészséget és kedvet munkánkhoz. Óvj meg a megkeseredéstől és az irigységtől, ha szükséget szenvedünk. Segíts, hogy sem a nélkülözés, sem a jólét ne tegyen érzéketlenné minket mások ínsége iránt, hanem áldozatos szeretettel hordozzuk egymás terhét, és segítsünk, ahol csak lehetőségünk van rá. Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk, szenteld meg a gyermekek és az ifjak örömét. Add, hogy szüleik és tanáraik szolgálatával növekedjenek testben és lélekben, az előtted és az emberek előtt való kedvességben. Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Hallgass meg minket, Urunk, mert te vagy a mi mennyei Atyánk. Tied a dicsőség és a hálaadás mindörökké. Te irgalmas és kegyelmes vagy, meghallgatod az imádságot, és megadod mindazt, ami néped javát szolgálja, a mi feltámadott és élő Urunk, Jézus Krisztus által.

Gyülekezet: Ámen.

HÚSVÉT MÁSODIK NAPJA (Kegyelemhirdetés, feloldozás)

Szolgálattevő: Istenünk, magasztalunk téged, hogy szent Fiadat nem hagytad a sírban, hanem feltámasztottad megigazulásunkra. Benne megbékéltetted a világot önmagaddal, és békességedet ajándékozod az embereknek. Szeretetedben és hűségedben bízunk most is, amikor bátorításod szerint könyörgünk.

Istenünk, add nekünk életújító kegyelmedet és Szentlelked világosságát, hogy mindig az életet, az emberek megbékélését és mindenekelőtt országod előmenetelét szolgáljuk! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk, tégy készségessé minket a jóra, szabadíts meg a szentségtelen és üres élettől. Add, hogy Szentlelked erejével feltámadott Üdvözítőnk arca tükröződjék rajtunk, hogy életünk minden napján akaratod szerint, dicsőségedre éljünk!

Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk szeretteinkért. Áldd meg őket is élő hittel, bizakodó reménységgel, csendes élettel! Ne engedd, hogy a hétköznapok nehézségei, terhei és harcai kioltsák szívükben a húsvét örömét! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk a világért. Adj békét minden népnek! Add, hogy egyházad a feltámadott Úr békességét sugározza mindenütt! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Add, Istenünk, hogy húsvét fénye és öröme az ünnep elmúltával is betöltse és megszentelje életünket! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Hallgass meg minket, Urunk, és maradj velünk örökké kegyelmeddel! Teljesítsd be rajtunk üdvözítő munkádat, és hozd el hamar országodat, ahol nem lesz többé bűn és halál, ahol igazság és békesség uralkodik, mert te leszel minden mindenekben a mi Urunk, Jézus Krisztus által.

Gyülekezet: Ámen.

ÁLDOZÓCSÜTÖRTÖK MENNYBEMENETEL ÜNNEPE (Kegyelemhirdetés, feloldozás)

Szolgálattevő: Imádkozzunk! Mindenható, örök Isten! Áldunk, hogy közbenjárónkká tetted egyszülött Fiadat: a valóságos embert, aki együtt érez velünk, aki ismeri atyai szándékaidat, és a halálból feltámadva mennyei trónod előtt közbenjár értünk. Add, hogy nevében könyörögve elnyerjük mindazt, ami üdvösségünkre van.

Úr Jézus Krisztus! A tiéd minden hatalom mennyen és földön: kérünk, tekints gyengeségeivel küzdő egyházadra, és ruházd fel erőddel, hogy hűséges tanúja legyen a halál fölött aratott győzelmednek. Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Úr Jézus Krisztus! Könyörülj gyülekezetünkön! Éreztesd velünk jelenléted éltető erejét, és tölts be szereteteddel, hogy úgy tudjuk szeretni egymást, ahogyan te szeretsz minket. Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Úr Jézus Krisztus! Add Lelked vigasztalását és erejét mindazoknak, akik az élet gondjával, a betegség terhével, az egyedüllét reménytelenségével, a halál félelmével küzdenek. Győzd meg szívüket, hogy a te szeretetedtől sem ezen a világon, sem az eljövendőben semmi el nem választhatja őket. Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Úr Jézus Krisztus, megdicsőült Üdvözítőnk! Örvendező szívvel magasztalunk, hogy a halál feletti diadalodban minket is részesítesz, és lakóhelyet készítesz számunkra Atyád házában. Kérünk, add Szentlelkedet, és általa tedd a te utadat a mi utunkká is, hogy keresztünket nap mint nap fölvéve eljussunk a mennyei Atyához, akinek jobbján a Szentlélekkel együtt élsz és uralkodol örökkön örökké.

Gyülekezet: Ámen.

Szolgálattevő: Imádkozzunk! Mindenható, örök Isten! Kérünk, add nekünk Szentlelkedet, hogy megerősítse hitünket, megvigasztalja szívünket, kitartóvá tegye reménységünket, és minden képzeletet meghaladó módon teljesítse kéréseinket!

Jöjj, Szentlélek Isten! Töltsd be erőddel az erőtlent, elevenítsd meg a halófélben lévőt! Jöjj, életnek Lelke, támassz fel minket a lelki halálból! Jöjj, Szentlélek, tölts be mindnyájunkat! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Jöjj, Szentlélek Isten! Szentelj meg minket, kik minden szentségnek híjával vagyunk! Tégy lelkivé minket, kik az igazságot testi módon ítéljük meg! Jöjj, Szentlélek, tölts be mindnyájunkat! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Jöjj, Szentlélek Isten! Tégy örvendezővé minket, akik elveszítettük az üdvösség örömét! Derítsd fel értelmünket, vidámítsd meg szívünket! Jöjj, Szentlélek, tölts be mindnyájunkat! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Jöjj, Szentlélek Isten! Teremts köztünk egyetértést, és csitíts el minden viszályt! Szüntess meg minden szakadást, és teremts egységet! Jöjj, Szentlélek, tölts be mindnyájunkat! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk és Istenünk! Áraszd mindnyájunkra Szentlelkedet, hogy készségessé tegye szívünket a neked való engedelmességre, megtartson a hozzád való hűségben, és bátorságot adjon arra, hogy a hitünket minden körülmények között meg merjük vallani, az Úr Jézus Krisztus által, aki veled és a Szentlélekkel él és uralkodik mindörökkön-örökké. Gyülekezet: Ámen.

Szolgálattevő: Istenünk, mennyei Atyánk! Magunktól megszólalni sem tudunk előtted.

Segítségedre szorulunk, hogy Lelked erejével, neked tetsző módon könyörögjünk hozzád.

Istenünk, aki Szentlelked által egyházat teremtesz a földön: áraszd ránk Lelkedet, hogy Jézust mindenkor Urunknak valljuk, és életünkben, halálunkban hozzá ragaszkodjunk! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk, vezesd egyházadat az igazság Lelkével, hogy megőrizze és tisztán hirdesse evangéliumodat! Áldd meg az ige hirdetőit, hogy ne maguktól szóljanak, hanem Lelked erejével tanúskodjanak szent Fiadról! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Kérünk, téríts meg bennünket is bűneinkből. Lelked igazítsa helyre tévedéseinket, és egyesítsen mindnyájunkat az igaz hitben és a testvéri szeretetben!

Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Ajándékozd a bölcsesség Lelkét mindazoknak, akik hazánkért, népünkért és az egész emberiségért felelősséggel tartoznak neked! Add a békesség Lelkét mindnyájunknak, és tégy bennünket a te békességed követeivé!

Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Hallgass meg minket, Urunk, és küldd el hozzánk a szomorkodók Vigasztalóját, az igazság Tanítóját, hogy örömmel és mennyei erővel töltse be híveidet Jézus Krisztus, a te Fiad által.

Gyülekezet: Ámen.

PÜNKÖSD (Kegyelemhirdetés, feloldozás)

Szolgálattevő: Mindenható Istenünk, mennyei Atyánk, légy irgalmas bűnbánó népedhez, és könyörülj rajtunk!

Könyörgünk, légy türelemmel hozzánk, adj még kegyelmi időt, hogy Lelked erejével a te utadra térjünk, új életben járjunk, és szívünk megteljék felülről való örömmel! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Áraszd ránk Szentlelkedet, az egység, a szeretet, a szolgálat Lelkét! Szüntesd meg az ellenségeskedést az egyházak, a vallások, a népek és a nemzetek között!

Add, hogy minden ember, testvért lásson embertársában! Jézus Krisztusért kérünk, Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Tedd láthatóvá közöttünk kegyelmed jeleit, megtartó szereteted csodáit! Tedd élővé és hatóvá szent igédet, és áldd meg hirdetőit szerte a földön!

Adj bőséges aratást igéd magvetésének!

Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk gyülekezetünkért, hogy ne csak hallgassuk igédet, hanem be is fogadjuk, és engedelmesen cselekedjük akaratodat! Szentlelked adjon élő hitet, békességet és örömöt mindnyájunknak! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk, megígérted, hogy Szentlelkedet adod azoknak, akik kérik tőled. Teljesítsd ígéretedet, küldd el Szentlelkedet megtérésünkre, hogy a tieid legyünk életünkben, egykor pedig az üdvözültek seregében dicsőítsünk szent Fiad, az Úr Jézus Krisztus által.

Gyülekezet: Ámen.

SZENTHÁROMSÁG ÜNNEPE

Szolgálattevő: Urunk, Szentháromság egy igaz Isten, magasztalunk, hogy istenséged titkát kinyilatkoztattad. Növeld hitünket, hogy ne essünk hamis tanítások rabságába, hanem mindig készek legyünk hitünkről számot adni. Tarts meg minket kegyelmedben, hogy egész életünkben a te utadon járjunk! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk, Istenünk, hogy minden ember eljusson a benned való hitre. Imádkozunk azokért, akik keresnek téged: találd meg őket, hogy ők is rád találhassanak. Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk mindazokért, akiket tanúságtételre rendeltél, hogy szolgálatukat ne lelketlenül, hanem élő hittel és teljes odaadással végezzék. Add, hogy hitünkről mi is szeretettel és lelked erejével tegyünk bizonyságot!

Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk egyházadért, hogy igédet tisztán és igazán hirdesse, szentségeiddel feltámadott Urunk rendelése szerint szolgáljon a rábízottak üdvösségére.

Könyörgünk a világért. Kegyelmed és irgalmad újítsa meg, és indítsa reménységre. Add, hogy Szentlelked sokakat az üdvösség útjára vezessen, és felelős szeretetre bátorítson!

Hallgass meg minket, Urunk, Tőled kaptuk életünket, és te hívtál el minket egyházad közösségébe. Kérünk, őrizz meg bennünket az igaz hitben, az üdvösség reménységében, hogy életünkben és halálunkban tied legyünk, a mi Urunk, Jézus Krisztus által.

Gyülekezet: Ámen.

Szolgálattevő: Mindenható, örök Isten! Kérünk, tekints ránk kegyelmesen, amikor ma hálát adunk neked mindenekiránti jóvoltodért. Teremtő Istenünk! Szerető mennyei Atyánk! A teremtés csodájáért és gondviselő jóságodért fogadd el ma gyermekeid háláját! Kérünk téged, Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Úr Jézus Krisztus! Jóságos Megváltónk! Megváltásunk titkának beteljesítéséért, bűneink bocsánatáért és az örök élet ígéretéért, vigasztalásodért, megelevenítő erődért, megszentelő kegyelmedért és sokféle ajándékodért fogadd el ma néped háláját. Örökkévaló Isten! Nyisd meg szívünket legszentebb titkod előtt! Add megértenünk, hogy nemcsak ebben az életben akarsz a mi Istenünk lenni, hanem az eljövendőben is. E hitben tarts meg minket, és taníts úgy számlálni napjainkat, hogy bölcs szívhez jussunk a mi hatalmas Istenünk és Üdvözítőnk, Jézus Krisztus által, aki veled és a Szentlélekkel él és uralkodik mindörökkön-örökké.

Gyülekezet: Ámen.

5 .Alkalmi istentiszteletek

KERESZTELÉS

Gyermek keresztelése gyülekezeti istentisztelet keretében

Ezt a rendet használjuk 14 éves korig. 14 éves kortól kezdve a gyermektől megkérdezzük: akarja-e, hogy megkereszteljük?

A bejelentés vagy látogatás alkalmával megbeszéljük a keresztség rendjét, jelentőségét, a szülők, keresztszülők és az egyház feladatát. A keresztelés az egyik legfontosabb missziós szolgálat, ezért nagy szerepe van az előkészítésnek (lehetőleg többször is találkozzunk a családdal, otthonukban és a templomban egyaránt), illetve a keresztelés utáni kapcsolattartásnak, az utógondozásnak.

A keresztelést rendszerint gyülekezeti istentisztelet keretében végezzük. Kivételes esetben külön keresztelési istentiszteletet is tarthatunk. Háznál csak komoly szükség esetén kereszteljünk! Ha a szertartás gyülekezeti istentisztelet keretében történik, az istentisztelet rendjében a keresztelés szorosan kötődik a hitvalláshoz. Kereszteléskor mindig az Apostoli hitvallást használjuk. Minden esetben gondoskodni kell a szentséghez méltó nyugalomról és kellő időről.

Szép szokás, ha a szolgálattevő a bejáratnál, várakozó szülők, keresztszülők elé megy, és ott köszönti őket, azután együtt mennek az oltár elé. A szolgálatteljesítő vonul be a keresztelési tállal, kancsóval, kendővel, majd a keresztszülők a gyermekkel, végül a szülők és a hozzátartozók.

GYÜLEKEZETI ÉNEK

A gyülekezeti ének fontos része a szertartásnak. Amennyiben a család nem tud/nem akar együtt énekelni a gyülekezettel, akkor kérjük meg őket arra, hogy vegyék kézbe az énekeskönyvet, és olvassák magukban az ének szövegét.

BEVEZETÉS, SZERZTETÉSI IGÉK

A keresztszülők (szülők) a gyermekkel az Úr asztala elé állnak.

Szolgálattevő: Békesség néktek! Feltámadott Urunknak ezzel a szavával köszöntelek titeket, amikor először léptek a gyülekezetbe ezzel a gyermekkel, hogy a szent keresztség áldásában részesüljön.

Hallgassátok meg a gyermekek evangéliumát!

Kisgyermekeket vittek Jézushoz, hogy kezét rájuk tegye, de a tanítványok elutasították őket. Amikor Jézus ezt látta, ezt mondta nekik: "Engedjétek hozzám jönni a kisgyermekeket, és ne tiltsátok el őket, mert ilyeneké az Isten országa."

És ölébe vette a gyermekeket, kezét rájuk tette, és megáldotta őket. Mt 18,13-14

A lelkész, áldásra emeli a kezét:

Az Úr áldja meg e gyermeket, őrizze meg bejövetelét és kimenetelét mostantól és mindörökké!

Gyülekezet: Ámen.

Szolgálattevő: Testvéreim az Úrban! Krisztus Urunk mennybemenetele előtt ezt mondta tanítványainak: "Nékem adatott minden hatalom mennyen és földön. Menjetek el azért, tegyetek tanítvánnyá minden népet, megkeresztelvén őket az Atyának és a Fiúnak és a Szentléleknek nevében, és tanítván őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam néktek. És íme, én tiveletek vagyok minden napon a világ végezetéig. Aki hisz és megkeresztelkedik, üdvözül, aki pedig nem hisz, elkárhozik." Mt 28,16-20; Mk 16,16

KERESZTELÉSI IGEHIRDETÉS

A szolgálattevő, keresztelési igehirdetést mond, és/vagy a következő szöveget olvassa:

Krisztus Urunk nagy irgalmáról és szeretetéről tanúskodik a keresztség: általa Isten gyermekeivé és egyháza tagjaivá fogad minket. Üdvözítő szeretetével a gyermekeket is magához öleli, hogy egy se vesszen el az ő kicsinyei közül. Hálás örömmel kereszteljük meg ezt a gyermeket is, hogy Jézus Krisztusé legyen. Az ő szavai szerint a keresztség hit által visz az üdvösségre. Ezért a keresztény szülők és keresztszülők feladata, hogy elsegítsék gyermeküket a Jézus Krisztusban való hitre: neveljék őt Isten parancsolatai szerint, ébresszenek benne hitet a Krisztusról szóló beszéd által, tanítsák meg őt az Úrtól tanult imádságra, és vezessék be a hívők közösségébe, a keresztény egyházba. Ez a feladat vár rátok is, amikor ez a gyermek felnövekszik. Ehhez kérjük az Úr kegyelmét és áldását.

IMÁDSÁG KERESZTELÉS ELŐTT

Szolgálattevő: Mindenható örök Isten, aki ennek a gyermeknek életet adtál, és Jézus Krisztus által üdvösséget szereztél! Áraszd reá Szentlelkedet, ébressz benne élő hitet és igaz szeretetet, hogy ellenálljon a bűnnek és minden kísértésnek, téged pedig mindennél jobban szeressen, az Úr Jézus Krisztus által. (Vagy):

Megváltó Urunk, Jézus Krisztus! Fogadd kegyelmedbe a keresztség által ezt a gyermeket, és áldd meg örökkévaló áldásoddal! Ébressz benne élő hitet, hogy ragaszkodjék hozzád! Éreztesd vele szeretetedet, hogy örömmel szolgálja embertársai javát! Maradj vele élete minden napján, hogy tied legyen most és örökké!

Gyülekezet: Ámen.

Szolgálattevő: Testvéreim! Amikor most Krisztus Urunk rendelése szerint megkereszteljük ezt a gyermeket, valljátok meg hiteteket magatok és e gyermek nevében: mondjátok el a gyülekezettel együtt az egész kereszténység hitvallását, az Apostoli hitvallást!

A gyülekezet feláll.

Hiszek egy Istenben, mindenható Atyában,....

A gyülekezet helyet foglal.

KERESZTELÉS

A szolgálattevő és a keresztszülők a szülőkhöz lépnek a gyermekkel, és szabaddá teszik a gyermek fejét.

Szolgálattevő: Mi a gyermek neve?

Keresztszülők: (.név)..

Szolgálattevő: (név)..! Megkeresztellek téged az Atya, Fiú, Szentlélek nevében.

A szolgálattevő eközben háromszor (vízbe mártott) ujjával keresztet rajzol a gyermek fejére, azután a gyermek fejére teszi a kezét, és ezt mondja: A mindenható Isten, Jézus Krisztus Urunk Atyja, aki téged vízzel és Szentlélekkel újonnan szült, és bűnödet megbocsátotta, erősítsen meg téged kegyelmével az örök életre!

Szülők és keresztszülők: Ámen.

Szolgálattevő: Békesség néked! Az Úr kegyelme maradjon veletek! Ámen.

Az édesanya átveszi a gyermeket a keresztanyától.

AZ ÉDESANYA, ÉS A CSALÁD MEGÁLDÁSA

A szülők (a megkeresztelt gyermek testvéreivel együtt) az Úr asztala elé állnak. A szolgálattevő először az édesanyához fordul:

Szolgálattevő: Kedves édesanya, kedves testvérem az Úrban! A kegyelmes Isten megsegített téged, drága kisgyermeket ajándékozott neked, őt a szent keresztségben gyermekévé fogadta, neked pedig erőt adott arra, hogy megjelenj szent hajlékában, és hálát adj ajándékáért és megtartó irgalmáért. Áldd és magasztald az Urat kimondhatatlan jóságáért, és tőle kérj erőt, bölcsességet és hitet anyai hivatásod hűséges betöltésére!

Imádkozzunk!

Mindenható Isten, mennyei Atyánk! Hálát adunk neked, hogy ezt a keresztény testvérünket megsegítetted, nehéz órájának aggodalmait örömre fordítottad, és a fájdalmak sokaságából új életet hoztál elő. Hálát adunk, hogy gyermekét a szent keresztségben gyermekeddé fogadtad, és az üdvösség részesévé tetted.

Kérünk, oltalmazd meg az édesanyát, az édesapát és gyermeküket minden gonosztól.

Adj a szülőknek erőt szülői hivatásuk hűséges betöltésére, adj nekik élő hitet és bölcsességet, hogy gyermeküket a te akaratod szerint istenfélelemben és hitben neveljék! Áldd meg az egész családot jóságoddal, és tartsd meg őket a hozzád való hűségben mindvégig, a mi Urunk Jézus Krisztus által. Ámen.

ÁLDÁS

Szolgálattevő: ezt mondja: Áldjon meg titeket a mindenható Isten végtelen szeretetével, adja meg nektek irgalma gazdagsága szerint, hogy családi életetek boldog legyen, őrizzen meg benneteket minden veszélyben, és vezessen el az örök életre Jézus Krisztus, a mi Urunk által. Most pedig mondjuk el együtt az Úrtól tanult imádságot, amely reménységünk szerint e gyermeknek is mindennapi imádsága lesz:

Mi Atyánk, aki a mennyekben vagy, szenteltessék meg a te neved, jöjjön el a te országod...

BEFEJEZŐ IMÁDSÁG

Szolgálattevő: Adjunk hálát az Úrnak!

Istenünk, Atyánk! Köszönjük neked e kicsiny gyermeket, akinek te adtad az életét. Köszönjük, hogy a szent keresztségben gyermekeddé fogadtad őt, megváltottad a bűnnek, a halálnak a hatalmából, és örök élettel ajándékoztad meg. Kérünk, tartsd meg kegyelmedben, hogy tetszésed szerint hitben nevelkedjék, és hű gyermeked maradjon egész életében. Áraszd naponként áldásodat szüleire, hogy megadhassák gyermeküknek mindazt, amire lelkiekben és testiekben szüksége van!

Családi életüket szenteld meg igéddel! A keresztszülőket segítsd, hogy hűségesen teljesítsék hivatásukat! Áldd meg egyházadat, erősítsd gyülekezetünket, hogy minden szolgálatunk a te dicsőségedre legyen, Jézus Krisztus által. Ámen.

Innen folytatódik az istentisztelet előírt része.

Felnőtt keresztelése

A keresztelésre csak alapos, több alkalmat magában foglaló előkészítés után kerülhet sor! A felnőtt keresztelése a vasárnapi istentisztelet rendjébe illeszkedik. Amennyiben - kivételes okból - nem gyülekezeti istentisztelet keretében történik a keresztelés, akkor az alábbi egyszerűrendet használhatjuk. (Ezt a vasárnapi istentiszteleti rend valamelyik formájának elemeivel is kiegészíthetjük.)

Fontos, hogy erősítsük a gyülekezet és a laikus szolgálattevők szerepét ebben a szolgálatban, hogy ezzel is kifejezzük a megkeresztelt felnőttnek a gyülekezet közösségéhez való tartozását.

KÖSZÖNTÉS

Szolgálattevő: Békesség néked! Feltámadott Urunknak ezzel a szavával köszöntelek, testvérem, aki itt állsz Isten oltára előtt, hiszen meghallottad Isten hívó szavát, s magad kérted, hogy a szent keresztség áldásában részesülhess.

Szolgálattevő vagy gyülekezeti tag: Krisztus Urunk mennybemenetele előtt ezt mondta tanítványainak: "Nékem adatott minden hatalom mennyen és földön. Menjetek el azért, tegyetek tanítvánnyá minden népet, megkeresztelve őket az Atyának és a Fiúnak és a Szentléleknek nevében, és tanítva őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam néktek. És íme, én tiveletek vagyok minden napon a világ végezetéig. Aki hisz és megkeresztelkedik, üdvözül, aki pedig nem hisz, elkárhozik."

Mt 28,16-20; Mk 16,16

KERESZTELÉSI IGE, IGEHIRDETÉS

Lehet a vasárnap lekciója vagy személyre szóló, kifejezetten erre az alkalomra választott ige.

A szolgálattevő a rövid keresztelési igehirdetést az Úr asztalánál mondja.

APOSTOLI HITVALLÁS

Szolgálattevő: Magasztaljuk a Szentháromság egy igaz Istent, valljuk meg együtt hitünket az Apostoli hitvallás szavaival!

A gyülekezet feláll, és a megkeresztelendővel együtt mondja a hitvallást. Hiszek egy Istenben, mindenható Atyában....

KERESZTELÉSI KÉRDÉSEK

Szolgálattevő: A gyülekezettel együtt elmondott hitvallás alapján kérdezem tőled személyesen is, testvérem az Úrban:

Hiszel-e Istenben, a mindenható Atyában, Jézus Krisztusban, az ő Fiában és a megszentelő Szentlélekben?

Felelet: Hiszek.

Szolgálattevő: Vallod-e keresztény egyházunk tiszta és igaz tanítását, amely Isten igéjével és a Szentírással egyezik?

Felelet: Vallom.

Szolgálattevő: Akarsz-e az evangélikus keresztény hitben megmaradni, hitedről kitartó hűséggel tanúskodni?

Felelet: Akarok.

Szolgálattevő: Isten az, aki ébreszti benned az akarást és a cselekvést az ő tetszése szerint.

IMÁDSÁG

Szolgálattevő Mindenható, örök Isten, Jézus Krisztus Urunk Atyja! Könyörgünk ezért a testvérünkért, aki keresztséged ajándékát kéri, és örök kegyelmedre vágyik a lelki újjászületés által. Könyörülj meg rajta, Urunk! Ahogyan te mondtad: Kérjetek, és adatik nektek, keressetek, és találtok, zörgessetek, és megnyittatik néktek. Kérünk, adj most jót annak, aki kér, nyiss ajtót annak, aki zörget, hogy elnyerje a keresztség örök áldását, és bejusson kegyelmed országába, amelyet megígértél Jézus Krisztus Urunk által. Ámen.

KERESZTELÉS

Miközben a szolgálattevő háromszor (vízbe mártott) ujjával keresztet rajzol megkeresztelendő fejére, ezt mondja:

Megkeresztellek téged az Atya, Fiú, Szentlélek nevében!

Szolgálattevő: A mindenható Isten ajándékozza neked Szentlelkét, hogy az övé légy egész életedben, és neki szolgálj szeretetben, teljes szíveddel, teljes lelkeddel és teljes erőddel, az Úr Jézus Krisztus által.

Gyülekezet: Ámen.

Megkeresztelt: Köszönöm, teremtő Istenem, hogy keresztségemben gyermekeddé fogadtál. Köszönöm, hogy Jézus Krisztus, az én Uram és Megváltóm nekem is bűnbocsánatot szerzett a kereszten. Köszönöm, hogy a Szentlélek által egyházunk tanúskodik minden képzeletet felülmúló szeretetedről. Kérem a Szentlélek világosságát és erejét, hogy örömmel és hűséggel éljek gyülekezetünk közösségében, harcoljak a bűn ellen, növekedjem a szeretetben, és megálljak a hitben mindvégig. Ámen.

Szolgálattevő: Az Atya, Fiú, Szentlélek Isten áldjon meg és erősítsen meg téged, hogy megállj a hitben mindvégig!

ÚRI IMÁDSÁG

Miatyánk, ki vagy a mennyekben...

KÖSZÖNTÉS A GYÜLEKEZETBEN

Szolgálattevő: Testvérem az Úrban, Név...! Isten hozott Krisztus népe közösségében, a mi kereszténygyülekezetünkben. Egyházunk rendje szerint ezek után te is részesülhetsz az Úr szent vacsorájában. Biztatlak, bátorítalak és intelek, hogy az Úr asztalához örömmel járulj, Isten igéjét buzgón hallgasd, a gyülekezet életében testvéri szeretettel vegyél részt, és meg ne feledkezzél az Úr szaváról: "Légy hű mindhalálig, és neked adom az élet koronáját." Ámen.

IMÁDSÁG

Szolgálattevő: Hálát adunk neked, Urunk, hogy naponként megújuló kegyelmedet ma is kiárasztottad reánk és most megkeresztelt testvérünkre. Kérünk, tartsd meg őt az igaz hitben és az irántad való engedelmességben. Add, hogy semmi el ne tántorítsa őt attól a hitvallástól, amelyet szívvel-szájjal vallott ma színed előtt!

Erősíts mindnyájunkat a bennedvaló hitben, a szeretetben és az örök élet reménységében, hogy életünk és halálunk rólad tegyen bizonyságot, az Úr Jézus Krisztus által. Ámen.

Az istentisztelet az előírt rend szerint folytatódik. A felnőttkeresztelés alkalmát mindenképpen úrvacsorai közösséggel kell összekapcsolni.

Családi istentisztelet

A családi istentisztelet a gyülekezet egész közösségének olyan istentiszteleti formája, amelyen különös figyelmet fordítunk a gyermekes családokra. Felépítése a vasárnapi és ünnepi istentiszteleti rendet követi. Családi istentiszteletet tarthatunk tehát alkalmanként a gyülekezet "főistentisztelete" helyett vagy amellett, más időpontban. Ebbe a rendbe is beilleszthető keresztelés, tanévkezdéskor pedig az iskolába indulók megáldása.

A családi istentisztelet igeszakaszait szabadon választhatjuk a vasárnapra szóló perikópáiból, esetleg - ha az istentisztelet tervezett témája úgy kívánja - máshonnan is. Az egyházi év folyamatára ilyenkor is legyünk figyelemmel.

Ha a családi istentisztelet nem a gyülekezet "főistentiszteletét" helyettesíti, rendjének összeállításában nagyobb szabadságunk van.

A családi istentisztelet rendje

I. ELŐKÉSZÜLET

A családi istentiszteleten különösen is fontos, hogy a résztvevők minél szélesebb körét, gyerekeket, tizenéves fiatalokat és felnőtteket egyaránt bevonjuk a szolgálatba. Ezt időben, nagy odafigyeléssel kell előkészíteni.

A gyülekezet feláll, és a választott éneket énekli a szolgálattevő bevonulása alatt.

BEVONULÓ ÉNEK

Az ének végeztével a gyülekezet helyet foglal.

KÖSZÖNTÉS

Szolgálattevő: Az Atya, Fiú, Szentlélek nevében.

Gyülekezet: Ámen.

A szolgálattevő köszönti a gyülekezetet, és röviden tájékoztatja a résztvevőket az istentisztelet menetéről.

GYÓNÁS (BŰNVALLÁS ÉS FELOLDOZÁS)

(Ha az istentisztelet témája hangsúlyozottan bűnbánati, a gyónási rész az igehirdetéshez is kapcsolódhat.)

A szolgálattevő felolvassa a tízparancsolatot, a jézusi nagy parancsolatot és az apostoli intést. (A jézusi parancsolat nem hagyható el!) A szolgálattevő ehhez rövid magyarázatot fűzhet, és bűneink megvallására szólít fel. Ezután a gyülekezet állva közösen mondja a bűnvalló imádságot:

Bűnvallás

Szolgálattevő: Vallom előtted, szent és igaz Isten, hogy vétkeztem ellened és embertársaim ellen gondolattal, szóval és cselekedettel. Sok jót elmulasztottam, sok rosszat elkövettem. Nem vagyok méltó kegyelmedre, méltó vagyok ítéletedre. Hozzád fordulok mégis: nincs más reménységem. Szent Fiadért, az Úr Jézus Krisztusért kérlek: légy hozzám irgalmas, és bocsásd meg bűnömet.

Vagy:

Szolgálattevő: Szerető mennyei Atyám! Bánom, hogy nem a szeretet parancsa szerint éltem. Sok olyat mondtam és tettem, amely megszomorított, megbántott másokat és téged is. Letértem utadról, de szeretnék újra közel lenni hozzád. Bocsásd meg bűneimet Jézus Krisztusért, aki testvérünk lett. Hallgasd meg kérésemet; hiszem és tudom, hogy szeretsz engem.

Gyülekezet: Ámen.

Kegyelemhirdetés, feloldozás

Szolgálattevő: Isten, a mi mennyei Atyánk Jézust küldte a földre, hogy megmentsen minket a bűn hatalmából. Ő meghallgatja imádságunkat, és megbocsátja bűneinket. Örömmel és békével ajándékoz meg minket. Áldásra emelt kézzel folytatja: Az ő rendelése szerint hirdetem bűneitek bocsánatát az Atya, Fiú, Szentlélek nevében.

Hálaadó imádság

A lelkész hálaadó imádságot olvashat:

Szolgálattevő: Köszönjük, mennyei Atyánk, hogy megbocsátottad vétkeinket. Segíts, hogy szeretni tudjuk egymást! Segíts, hogy jobban figyeljünk szavadra! Gyülekezet: Ámen.

II. BEVEZETŐ RÉSZ

BEVEZETŐ ZSOLTÁR VAGY GYÜLEKEZETI ÉNEK

A szolgálattevő az egyházi évnek megfelelő zsoltárt olvas, vagy a gyülekezet közösen zsoltárt énekel.

Az olvasott zsoltárhoz a gyülekezet a Szentháromságot dicsőítő énekverset énekel.

DICSŐÍTÉS

A gyülekezet feláll.

Szolgálattevő: Dicsőség a magasságban Istennek, és a földön békesség, és az emberekhez jóakarat!

A dicsőítés után a gyülekezet helyet foglal.

A NAP IMÁDSÁGA

Szolgálattevő: Imádkozzunk!

A lelkész rövid imádságot olvas, melyben hálát ad Istennek az élet ajándékáért, és kérés formájában összefoglalja az istentisztelet központi gondolatait.

... az Úr Jézus Krisztus által, aki veled és a Szentlélekkel Isten, él és uralkodik mindörökkön-örökké.

Gyülekezet: Ámen.

III. IGEI RÉSZ

A családi istentiszteleten nagy szabadsággal alakíthatjuk az igei részt. Elengedhetetlen azonban, hogy a vasárnap evangéliuma elhangozzék akkor is, ha nem az az igehirdetés alapigéje. Kérdésekkel, egyszerűbb feladatokkal aktivizálhatjuk a gyermekeket. Ugyanakkor szemelőtt kell tartani, hogy a családi istentisztelet a felnőtt gyülekezeti tagok istentisztelete is: legyen mindenképpen néhány olyan mondat az igehirdetésben, amely a felnőttekhez szól.

A családi istentiszteletek igei részének javasolt rendje a következő:

IGEHIRDETÉSI ALAPIGE, IGEHIRDETÉS

Ha a gyónás az igehirdetést követi, a hitvallást a feloldozás után mondjuk.

HITVALLÁS

A hitvallást helyettesítheti a Szentháromságot dicsőítő ének is. A gyülekezet a hitvallást állva mondja.

HIRDETÉS ÉS ÁLTALÁNOS KÖNYÖRGÉS

Az előre megírt hirdetésben tájékoztatjuk a gyülekezetet a közelmúlt és a közeljövő gyülekezeti eseményeiről. Az általános könyörgésben a hirdetés témái is megjelennek. Helyes, ha az általános könyörgést a lelkész imádsága vezeti be és zárja le, az egyes kéréseket pedig a gyülekezet tagjai olvassák.

Az általános könyörgést összevonhatjuk a hirdetéssel is. Ilyenkor a hirdetés egy-egy szakasza után a szolgálattevő rövid, kérő imádságot mond, majd röviden imádkozik az egész kereszténységért és az egész világért.

A családi istentiszteleten nincs úrvacsora, itt következik az Úrtól tanult imádság, az áldás és a záróének.

MIATYÁNK

Szolgálattevő: Mennyei Atyánk! Együtt örvendezünk, és közösen adunk hálát mindazért, amit Jézus tett értünk. Add nekünk Szentlelkedet, hogy hittel vegyük Jézus testét és vérét az úrvacsorában! Hálát adunk ajándékodért, és mint családod tagjai közösen így imádkozunk:

A gyülekezet a szolgálattevő vezetésével együtt mondja.

Mi Atyánk, aki a mennyekben vagy, szenteltessék meg a te neved, jöjjön el a te országod,...

ÁLDÁS

A szolgálattevő a saját szavaival a krisztusi küldetésről szól, vagy az ünnepi istentisztelet elbocsátó szavait mondja.

A szolgálattevő a gyülekezet felé fordul.

Szolgálattevő: Testvéreim! Menjetek, és hirdessétek az Úr halálát és feltámadását! Tanúskodjatok szeretetéről! Megízleltétek a bűnbocsánat örömét, építsétek hát a testvéri közösséget az emberek között megbocsátással és áldozatos szeretettel!

A Szolgálattevő a szentháromsági áldást mondja. Áldjon meg titeket a mindenható Isten, az Atya és a Fiú és a Szentlélek!

Gyülekezet: Ámen.

ZÁRÓ ÉNEKVERS

A gyülekezet záró éneket énekel.

IMAHELYSZENTELÉS

Szolgálattevő: Imádkozzunk! Mindenható, örök Isten! Hálát adunk, hogy megerősíted hitünket, megvigasztalod szívünket, és minden képzeletet meghaladó módon teljesíted kéréseinket.

Jöjj, Szentlélek Isten! Tölts be erőddel, és újíts meg minket, amikor ebben a megújult hajlékban hálát adunk neked! Jöjj, életnek Lelke, támassz fel minket a lelki halálból! Jöjj, Szentlélek, tölts be mindnyájunkat! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Jöjj, Szentlélek Isten! Szentelj meg minket, amikor ezt a házat újra az evangélium szolgálatára szenteljük! Tégy lelkivé minket, hogy az igazságot többé ne testi módon, hanem lélek szerint ítéljük meg! Jöjj, Szentlélek, tölts be mindnyájunkat! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Jöjj, Szentlélek Isten! Add, hogy az Úr házába mindenkor örvendezve lépjünk! Derítsd fel értelmünket, vidámítsd meg szívünket, és tölts be újra meg újra az üdvösség örömével! Jöjj, Szentlélek, tölts be mindnyájunkat! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Jöjj, Szentlélek Isten! Teremts közöttünk egyetértést, és erősítsd meg a szeretet kötelékét, hogy Istennek tetsző legyen a hitvallás és minden imádság, mely ebben a házban elhangzik! Jöjj, Szentlélek, tölts be mindnyájunkat! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Jöjj, Szentlélek Isten! Részesíts minket a kereszt titkában és a feltámadás erejében, valahányszor Krisztus testével és vérével egyesülünk a kenyér és bor misztériuma által! Jöjj, Szentlélek, tölts be mindnyájunkat! Kérünk téged,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Urunk és Istenünk! Áraszd mindnyájunkra Szentlelkedet, hogy készségessé tegyen a neked való engedelmességre, megtartson a hozzád való hűségben, és bátorságot adjon hitünk megvallására, az Úr Jézus Krisztus által, aki veled és a Szentlélekkel él és uralkodik mindörökkön-örökké.

Gyülekezet: Ámen.

Szolgálattevő: Urunk, Istenünk, segíts, hogy egyházad közösségében, tetszésed szerint egy szívvel szólíthassunk meg! Könyörgünk teremtett világodért, adj erőt, hogy akaratod szerint jó gazdái lehessünk! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Könyörgünk az emberiségért, benne minden közösségért és emberért. Adj egyetértést, felelős gondolkodást, értékteremtő munkát. Könyörgünk egyházadért, hogy az örök élet hírnöke lehessen a világban sokak üdvösségére.

Szolgálattevő: Mennyei Atyánk! Add, hogy a világ, az emberiség, az egyház és minden ember jövőjét a te kezedben tudva jó reménységben éljünk! Hozd el hamar örök országodat, Jézus Krisztusért, a mi feltámadott és élő Urunkért!

Gyülekezet: Ámen.

Szolgálattevő: Mindenható, örök Isten, te azt akarod, hogy minden ember üdvözüljön és az igazság ismeretére eljusson. Kérünk, hallgasd meg könyörgésünket, amikor bizalommal eléd visszük világunk, egyházunk és egyéni életünk kéréseit. Add, hogy a tőled kapott világot megőrizzük, gazdagítsuk, építsük! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Add, hogy az emberiség megértse, hogy egyetlen út vezet a jövőbe, a tőled elfogadott és továbbadott szeretet útja! Add, hogy egyházad naponként megtérjen hozzád, és országod örömhírével telve szereteted jelévé váljék ebben a világban! Jézus Krisztusért kérünk,

Gyülekezet: Urunk, hallgass meg minket!

Szolgálattevő: Mindenható Istenünk, szánd meg ezt a világot, szabj határt a gonosznak, és szabadíts fel mindnyájunkat gyermekeid boldog életére itt a földön!

Ajándékozz meg az örök élet reménységével! Jézus Krisztusért, ami élő Urunkért.

Gyülekezet: Ámen.

Halott emlékezete

Meghajolunk szent és mindenkor jó akaratod előtt, amikor elhunyt testvérünkről, N. N.-ről emlékezünk imádságunkban. Áldunk mindazért a jóért, amit rajta keresztül adtál. Bűnbocsátó irgalmaddal fedezd el mindazt, ami emberi gyarlóság volt benne. Cselekedjél vele kegyelmed szerint, és végső napodon támaszd fel őt üdvösséged örömére. A gyászolókkal éreztesd atyai szeretetedet, vigasztald meg őket jóságoddal. Mindnyájunkat úgy vezess Szentlelkeddel, hogy bölcs szívhez jussunk, akaratod szerint éljünk, egykor pedig együtt örvendezzünk színed előtt el nem múló örömmel.

Lelkészavatás

Áldásodat kérjük N. N. testvérünkre (gyülekezetünk fiára), akit elhívtál a te szent szolgálatodra. Szentlelked ajándékaival avasd őt szíved szerint való lelkipásztorrá.

Világosítsd meg igazságoddal, hogy világítson embertársainak. Éreztesd vele szereteted melegét, hogy lelkipásztori szívvel közeledjék a reá bízottakhoz.

Tedd örvendezővé a hitben és a reménységben, hogy felemelje az elesettet, erősítse a kételkedőt, megsegítse az elhagyottat, vigasztalja a szomorkodót, és bátorítsa a halálra készülőt. Áldd meg egész életét, hogy áldás legyen sok ember számára.

Lelkész, egyházi munkásiktatása

Köszönjük, hogy N. N. testvérünket küldted hozzánk, a szent szolgálatba. Szentlelkeddel vezesd őt minden munkájában. Engedd, hogy kegyelmed gazdagságából mindenkinek azt nyújtsa, amire leginkább szüksége van: az elesettnek segítő kezet, a kételkedőnek világosságot, a bánkódónak örömöt. Áldd meg szolgálatát gyülekezetünk épülésére, neved dicsőségére.

Egyházközségi tisztségviselő iktatása

Áldunk téged, hogy Szentlelked sokféle ajándékával gazdagítod gyülekezetedet, és mindenkire bízol szolgálatot a hit mértéke szerint. Áldunk, hogy új felügyelőt, gondnokot adtál gyülekezetünknek. Add neki az igazság és a szeretet lelkét, hogy a tőled kapott lelki ajándékokkal hűségesen vegyen részt a vezetésben, és munkája nyomán épüljön a testvéri közösség és egyetértés gyülekezetünkben.

Kántor iktatása

Köszönjük istentiszteleteinket: a közös igehallgatást, a közös imádkozást és éneklést. Köszönjük, hogy kántort adtál gyülekezetünknek. Vezesd őt Szentlelkeddel, hogy az ének és zene hangjaiban megszólaltassa a hit erejét, a szeretet melegét, a bűnbánat mélységét, a gyászoló szív fájdalmát, irgalmad gazdaságát és üdvösséged örömét. Áldd meg szolgálatát gyülekezetünk épülésére, neved dicsőségére.

Egyházfi iktatása

Köszönjük a szent helyet, ahol együtt hallgathatjuk igédet, és együtt hívhatjuk segítségül nevedet. Áldásodat kérjük N. N. testvérünkre, akire szent házad gondozását bíztuk. Éreztesd vele mindenkor kegyelmes jelenlétedet, adj neki örömöt és hűséget munkája végzéséhez, hogy minden ékesen és jó rendben történjék szent házadban.


                                                                     Szent Kamill Keresztény Egyesület                                                                    4220 Hajdúböszörmény, Kodály Zoltán utca 10.szám
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el
Sütiket használunk, hogy biztosítsuk a weboldal megfelelő működését és biztonságát, valamint hogy a lehető legjobb felhasználói élményt kínáljuk Neked.

Haladó beállítások

Itt testreszabhatod a süti beállításokat. Engedélyezd vagy tiltsd le a következő kategóriákat, és mentsd el a módosításokat.